2024.06.04. 17:26
Latorcai Csaba: Drégelypalánk szimbolikus helyszíne a nemzeti összetartozásnak
Drégelypalánk közössége is csatlakozott a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) Fogadj örökbe egy keresztet! nevű kezdeményezéséhez. Az akció keretében megújult a templom mellett lévő Krisztus a kereszten szobor, amelyet kedden délután ünnepélyes keretek között felszenteltek. Az eseményen részt vett dr. Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára és miniszterhelyettese.
Forrás: Nool.hu
Fotó: Vendel Lajos
Az eseményen Rigó Dávid, Drégelypalánk polgármestere elmondta, hogy nagyon jónak tartja a KDNP Fogadj örökbe egy keresztet! nevű kezdeményezését, amelyhez örömmel csatlakoztak. Kiemelte, a Krisztus a Kereszten Szobor a település egyik legrégebbi keresztje, amely az 1800-as évek végén már biztosan állt. Beszédében kihangsúlyozta továbbá azt is, hogy jelenleg bújtatott keresztényüldözés folyik a világban és ez ellen tenni kell, valamint fel kell vállalni, hogy keresztények vagyunk.
Soha nem volt nagyobb szükség igazodási pontokra
Ezt követően dr. Latorcai Csaba a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára és miniszterhelyettese osztotta meg a gondolatait a jelenlévőkkel. Kiemelte, örömmel érkezett a Nemzeti Összetartozás Napján Drégelypalánkra, amely szimbolikus helyszínévé vált a nemzeti összetartozásnak.
– Drégelypalánknak szimbolikus üzenete van a nemzeti összetartozással kapcsolatban most 2024. június 4-én, hiszen 1552-ben egy istentelen, keresztényellenes nagyhatalommal szemben néhány maroknyi hős Szondi György vezetésével megpróbálta a lehetetlent: visszatartani a kereszténység elpusztítására szövetkező Oszmán Török hatalom hadait. Szondi György jutalma – jól lehet életét áldozta a törökkel szemben, nem maradt el, mert nemzetünk egyik kiemelkedő hőseként emlékezünk rá – mondta dr. Latorcai Csaba, aki kitért az áruló drégelyi varga népmondájára is, aki miután aranyért ajánlotta fel a vár átadását, dicstelen halált szenvedett.
Az államtitkár rámutatott arra is, hogy Magyarország ma is istentelen keresztényellenes nagyhatalmakkal szemben próbálja megállítani a szinte lehetetlen, és megőrizni Magyarországot olyannak, amilyennek elődeinktől örököltük: kereszténynek és magyarnak.
– A kereszténységnek a legfontosabb szimbóluma a kereszt. Ma a Drégelypalánkiak azt vállalták, hogy összefogással, felújítják és megújítják azt a keresztet, ami több mint 100 éve a település szimbóluma és éke – fogalmazott az államtitkár, majd köszönetet mondott a helyieknek, amiért csatlakoztak a kezdeményezéshez és vállalták, hogy ezeket az igazodási pontokat a településen is átmentik a következő generációnak.
– Talán soha ennyire nem volt még szükség, mint most, így a 21. század elején, fizikai értelemben vett igazodási pontokra is. Mert a keresztek fizikai, lelki és szellemi értelemben egyaránt igazodási pontok. Európa nyugati felében már nem érvényesek azok az erkölcsi törvények és erkölcsi parancsok, amelyek mentén mi szervezni tudjuk mindennapi életünket – mondta dr. Latorcai Csaba, aki szerint az Európai Uniót azért hozták létre kereszténydemokrata alapító atyái, hogy az a békét szolgálja, és soha többé ne legyen háború a kontinensen. Mint mondta, június 9-én ki lehet állni a béke mellett, és segíteni lehet Európát abban, hogy visszatérjen keresztény gyökereihez, a kereszténydemokrata úthoz.
A KDNP megajándékozta a települést
Majd Máthé György, az Érsekvadkerti kerület esperese és Drégelypalánk plébániai kormányzója oldallagosan pedig a kereszténység fontosságáról és annak megőrzéséről beszélt. Ezután Kapás Attila plébános felszentelte a megújított keresztet.
Végül dr. Latorcai Csaba átadta a településnek a KDNP ajándékát, ami egy rongy- és papírhulladékból, modern technológiával készült pad volt, ami ezáltal időjárásállóbb a fából készültnél. A miniszterhelyettes úgy fogalmazott, hogy ez az ajándék jól szimbolizálja, hogy a hagyomány és a modernitás kiegészíti egymást.
Mindezek után a résztvevők átvonultak a helyi Trianon emlékműhöz, ahol elhelyezték a megemlékezés virágait is.