Özönvíz

2024.05.30. 20:33

Egyre több lesz a nagy károkat okozó villámárvíz Nógrádban

Növekedhet a káresetek száma az időjárás miatt szűkebb hazánkban. Az egyre gyakrabban előforduló villámárvíz több gondot is okozhat, ezért nem árt óvatosnak lenni.

Nagy Orsolya

Egyre többször tapasztalhatjuk meg szűkebb hazánkban a villámárvíz káros hatásait. Az elmúlt időszakban több ilyen jellegű káresethez is riasztották a tűzoltókat, így például:

Egyre több helyen alakul ki villámárvíz  a heves esőzések következtében
Egyre több helyen alakul ki villámárvíz  a heves esőzések következtében
Fotó: Vendel Lajos / Forrás: Archív fotó: Nool.hu

Gyakoribb lesz a villámárvíz

Lehel Zoltán, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. megyei igazgatója portálunknak elmondta, hogy a nyári időszakban több problémát fog okozni az erős széllökés, a porfelhők és a villámárvíz. Egyre gyakoribbak lesznek, hiszen pár óra alatt egy-két havi csapadék is lehullhat. Ennyi csapadékot pedig nincs az a vízelvezető rendszer, amely elbírna.

– Sajnos ez ellen védekezni sem lehet. A Közút azonban felkészült az ilyen esetekre, amelyek során azonnal lezárjuk az érintett utakat. A nyári műszaki ügyelet már működik, amely során egy műszaki ügyeletest és három szakdolgozót vetünk be, ha valamilyen probléma adódna. Emellett az útellenőr is segít a villámárvizeknél, vagy hasonló eseteknél, de a társhatóságokkal is együttműködünk, mint például a rendőrséggel, vagy a katasztrófavédelemmel – közölte Lehel Zoltán, aki szerint a villámárvíz esetében meg kell érteniük a lakosoknak, hogy kerülniük kell, hiszen sokkal fontosabb az emberi és az anyagi javak védelme, minthogy valaki két perccel előbb érjen haza.

Mi is a villámárvíz?

Kapás Márton, a Nógrád Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője elmondta: villámárvízről akkor beszélünk, ha hirtelen nagy mennyiségű csapadék hullik vízzel telített, vagy kiszáradt talajra. A csapadék hatalmas mennyiségben az alacsonyabban fekvő területek felé áramlik, így kialakítva a hirtelen áradást. Hozzátette: a hirtelen áradást kiválthatja továbbá a hegyekben olvadó hóréteg, vagy nagy mennyiségben, rövid idő alatt lehulló csapadék.

– A villámárvíz hasonló az árvízhez, ugyanakkor az esemény lefolyása sokkal gyorsabb. A rövid idő alatt, nagy intenzitással lehulló csapadék több mint, amit a talaj el tud vezetni, így a felszínen gyorsan megjelenik a lefolyás, és az hirtelen eljut a településekre. Ezen eseményeknél nemcsak a csapadékmennyiséget, hanem a domborzatot, a talajt és a felszínborítást, illetve a földhasználat paramétereit is figyelembe kell venni – fogalmazott Kapás Márton.

A szóvivő arra is kitért, sokan hajlamosak lebecsülni a villámárvizek okozta veszélyeket. A hirtelen áradás legnagyobb veszélye a kiszámíthatatlansága. Az emberek biztonságban érzik magukat egy nagyobb méretű járműben, teherautóban, de egy 60 centiméteres víz ezeket is elsodorhatja. A hirtelen lezúduló víz pedig akár 500 kilogrammos oldalirányú nyomás kifejtésére is képes, így a járműveket könnyedén felemeli, és ezután a menekülés szinte lehetetlen.

Mit tegyünk hirtelen áradás során?

A szóvivő felhívta a figyelmet, hogy amennyiben elöntött területen, úttesten gyalogosan kell áthaladni, legalább ketten induljanak útnak, hogy segítséget nyújthassanak egymásnak. Emellett gyalog, motorral, kerékpárral, sőt még autóval sem éri meg átkelni a hömpölygő vízen. Már a 20 centiméter magasságú vízfolyás is ledöntheti az embert a lábáról. A leszakadt villanyvezetéket pedig kerülni kell, mert az életveszélyes. Ha a meteorológiai szolgálat zivatar vagy felhőszakadás miatt ad ki riasztást, érdemes áramtalanítani a pincét és magasabbra vinni azokat a tárgyakat, amelyekben a víz kárt tehet. Ahol annyira sok csapadék esett, hogy el kell hagyni a házat, azonnal kérjenek segítséget a 112-es segélyhívó számon.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában