2024.03.23. 06:55
Vízi baleseteknél nyújt segítséget a nógrádi mentőegyesület átalakított járműve
Az Ipoly-völgyi Különleges Mentőegyesület jóvoltából elkészült szűkebb hazánk egyetlen vízi baleset-elhárító egysége. A speciálisan átalakított utánfutón minden olyan eszköz megtalálható, amelyre egy vízi baleset során szüksége lehet a szervezetnek a mentési feladatok elvégzéséhez.
Balassagyarmaton állomásozik a jármű
Forrás: Facebook / Ipoly-völgyi Különleges Mentők
Mint ismert, az Ipoly-völgyi Különleges Mentőegyesület önkéntes mentőszervezetként 2017 óta vízimentő és búvárfeladatokat is ellát a katasztrófavédelem rendszerén belül. Az elmúlt évek alatt pedig igyekeztek minden olyan szakfelszerelést beszerezni, amely a vízben bekövetkezett balesetek felszámolásához szükséges.
A közelmúltban elkészült a vízi baleseti egység, amelynek a rendeltetése az, hogy képes legyen minden olyan eszközt a káreset helyszínére juttatni, amelyre a beavatkozás során szükségünk lehet
– mondta Renner Péter, az Ipoly-völgyi Különleges Mentőegyesület kommunikációs vezetője. Hozzátette: – Fontosnak tartjuk, hogy riasztás esetén a lehető legrövidebb időn belül meg tudjuk kezdeni a vonulást, és ennek előfeltétele, hogy minden eszközünk rendezetten, indulásra kész állapotban legyen. Ezért az eszközök egy utánfutón kaptak helyet. Egyrészt, mert szerencsére nem olyan gyakoriak a vízi balesetek, hogy külön gépkocsit kelljen erre a célra fenntartanunk. Másrészt pedig bármelyik, éppen rendelkezésünkre álló gépkocsinkkal könnyen el tudjuk juttatni az egységet a helyszínre, ami szintén csökkenti a reagálási időt.
Számos eszközt tartalmaz a vízibaleset-elhárító egység
Renner Péter kifejtette továbbá, hogy a vízi baleseti egység tartalmaz árvízzel elöntött területről, vagy megáradt folyóból történő mentés során használható, úgynevezett gyorsbeavatkozó szárazruhákat, sisakokat és olyan speciális mentőmellényeket is, amelyek lehetővé teszik a kötélbiztosítás melletti munkavégzést. Emellett a bajba jutottak számára is van megfelelő mennyiségű mentőmellény a járműben. Ezenkívül a vízbe esett, elsodort emberek mentéséhez többféle vízimentő eszközzel is fel vannak szerelve, így például a mentőpatkóval és a dobózsákkal, illetve emberek és állatok jégről történő mentéséhez való boarddal.
A vízben eltűnt személy kutatását is elősegíti
A kommunikációs vezető ismertette azt is, hogyan találják meg a búváraik a vízben az eltűnt személyt.
Ez mindig a legösszetettebb és legnehezebb feladatok egyike. Ha van pontos adat arra vonatkozóan, hogy hol lehet a vízben az eltűnt, akkor kötélből, tányérsúlyokból és bójákból álló, úgynevezett keresőpályát használnak a kollégáink, amiből egy teljes készlet megtalálható összeszerelve a járműben
– mondta Renner Péter. Hozzáfűzte, abban az esetben, ha nem tudják a merülés pontos helyszínét, akkor egy hosszabb ideig tartó keresésre készülnek fel. Ilyenkor pedig a leghatékonyabb módszer a szonárberendezéssel történő kutatás. Mint mondta, a vízi baleseti egységen megtalálható egy gumitestű csónak a hozzátartozó hajómotorral együtt, valamint rendelkezésükre áll egy szonár is, amellyel módszeresen fel lehet térképezni a meder alját.
Kiemelte továbbá, hogy a járművön hat darab levegőpalack és egy szervizes láda került még elhelyezésre. Azonban a jármű nem tartalmaz folyamatosan minden eszközt. Így indulás előtt a riasztott kollégáik egy ellenőrző lista alapján csomagolják össze a személyi felszereléseiket, amelyek egy külön helyiségben, összekészítve, névvel ellátott táskákban vannak elhelyezve.
A balassagyarmati mentőbázison áll készenlétben
– Nógrád vármegye egyetlen vízi baleseti járműve, egysége ma már a balassagyarmati mentőbázisunkon áll készenlétben, amelynek kialakításához a Nemzeti Együttműködési Alap nyújtott anyagi támogatást – fogalmazott Renner Péter, aki szerint bíznak abban, hogy a vízi baleseti egységünk minél kevesebb alkalommal kerül majd riasztásra, és sokkal inkább rendezvényeken, gyakorlatokon láthatják majd azt vármegyénk polgárai.