2024.02.10. 13:52
Nem lett kóser harminc éve a balassagyarmati vágóhíd
Az Ipoly-parti városban működő húsipari vállalat jövőjéről szóltak a hírek harminc éve, február első hetében Nyugat-Nógrádban, ugyanakkor egyre erőteljesebben érződött, hogy megkezdődött az országgyűlési választások kampánya, az egymással versengő pártok képviselői egyáltalán nem kímélték egymást.
Kóser vágóhidat létesített volna a telephelyen
Balassagyarmaton már 1992 decemberében az összesen mintegy 175 milliós tartozás miatt csődeljárás indult a Pest-Nógrád Megyei Húsipari Vállalat (PENOMAH) városban működő üzemével kapcsolatban, és a több mint egyéves előkészületeket követően befejeződött a cég privatizációja. A nyilvános pályáztatás azonban az első szakaszban eredménytelenül zárult, így az Állami Vagyonügynökség pályázaton kívül hirdetett licitet, amire három cég jelentkezett. Köztük volt a zsidó hitközségek által támogatott vállalat, amely kóser vágóhidat létesített volna a telephelyen, mivel az már eredetileg is alkalmas a sajátos húsfeldolgozási előírásokra.
Ráadásul Balassagyarmat önkormányzata is ezt a megoldást támogatta, ám végül az Oros-Hús Kft. nyert, amely 15 millió forinttal többet ígért a többieknél, a hitelállomány átvállalásával és a dolgozók továbbfoglalkoztatásának biztosításával. A húsipari alkalmazottak azonban nem fogadták kedvezően ezt a döntést, mert kifogásaikat hangoztatva levelet fogalmaztak meg, mondván őket az eredménytelen pályázatról sem tájékoztatták, és a számukra jobb feltételeket biztosító cég ajánlatát nem méltányolták, és így egy konzervgyári részlegbővítésről maradtak le. A PENOMAH-ügy az esztendő későbbi részében tovább göngyölődött.
Négyszáz adag ételt készítettek
Diósjenőn a Nógrád Megyei Hírlap munkatársai az iskolai konyhán jártak. Az étkezde vezetője, Popovics Tivadarné elárulta, minden áldott nap négyszáz adagot készítenek, az iskola mellett ellátják az óvodát, az idősek napközi otthonát, illetve a szociális étkeztetés kedvezményezetteit, de bárki kaphat ebédet tőlük, aki előző napon bejelenti igényét. Törekednek a változatos étrend kialakítására, és a nyári időszakban az üdülőterületre érkező alkalmi vendégeket és gyermekcsoportokat is kiszolgálnak.
Átadták a négyszáz állomásos telefonos távbeszélő központot
Nógrádon ezekben a február eleji napokban adták át a négyszáz állomásos telefonos távbeszélő központot, ami hatalmas változást jelentett a régebbi állapotokhoz képest, Piroska János polgármester megállapítása szerint ezzel végleg múzeumba küldhetik a kis, kézikapcsolásos rendszert. A központhoz a szomszédos község, Berkenye előfizetői is csatlakoztak.
Állt a bál
A közelgő, májusra kiírt országgyűlési választásokkal kapcsolatban a Magyar Demokrata Fórum balassagyarmati szervezetében állt a bál, mondván a tagság nem találta alkalmasnak az eddigi parlamenti honatyát, dr. Bilecz Endrét, ugyanakkor a váltására mindenképpen helyi érdekeltségű emberben gondolkodtak, de feltűnt a színen a nógrádi kötődésekkel alig rendelkező Bencsik András újságíró személye is. A viszály miatt lemondott posztjáról Soós Géza, az MDF balassagyarmati szervezetének alelnöke.