2024.02.21. 06:56
Borsos árat fizethetsz, ha elcsábít a hóvirágok szépsége
A kiskertekben kidugták fejüket, a naposabb helyeken talán már el is hullatták szirmaikat a hóvirágok. A tavasz hírnökei egyszerű bájukkal minden tekintetet magukra vonzanak, azonban nem árt tisztában lenni azzal, hogy egyetlen szál természetvédelmi értéke 10 ezer forint, így nem érdemes csokrot szedni az apró virágokból.
A hóvirágot 2017-ben az év vadvirágának választották Magyarországon
Forrás: Pixabay
A hazánkban őshonos kikeleti hóvirág – latin nevén a Galanthus nivalis – 2005 óta védett növényfaj. A védetté nyilvánításra elsősorban az egyre nagyobb méreteket öltött kereskedelmi célú gyűjtés, illetve ezzel párhuzamosan a növény élőhelyeinek jelentős károsítása, egyes esetekben elpusztítása miatt volt szükség – tájékoztatta portálunkat a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal.
A kikeleti hóvirág pénzben kifejezett természetvédelmi értéke egyedenként 10 ezer forint; de az egyedek károsítása, elpusztítása esetében a pénzben kifejezett érték összegének akár háromszorosa is lehet a büntetés mértéke. A törvényi szabályozás nem tesz különbséget a kikeleti hóvirág természetes élőhelyen előforduló és a kertekbe betelepített egyedei között.
Nógrád vármegyében a kormányhivatal még nem szabott ki természetvédelmi bírságot ilyen ügyben.
Több ezres egyedszámú állomány is van vármegyénkben
Szűkebb hazánkban a védett élőlényekkel, így a hóvirággal kapcsolatos természetvédelmi őrzési és kezelési feladatokat a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálata látja el. Harmos Krisztián, az igazgatóság Nógrád vármegyei tájegységének vezetője arról tájékoztatott, hogy információik szerint a kikeleti hóvirággal kapcsolatos hatósági ügy még nem folyt megyénkben.
Nógrád megyében egy nagy, több ezres, illetve több kisebb egyedszámú állományát ismerjük. Bár az említett nagy állományát a környéken lakók ismerik, megítélésünk szerint, amennyiben ez publikussá válna, a gyorsan terjedő információ veszélyeztethetné az állományt. Emiatt kérem, nézzék el nekünk, hogy nem közöljük a hóvirág megyei előfordulásait, a növény védelme érdekében
– fogalmazott portálunk megkeresésére Harmos Krisztián.
Mint mondta, a kertben tartott kikeleti hóvirág egyedekre ugyanazok a jogszabályok vonatkoznak, mint a vadon élőkre, így azok is védettek. A védetté nyilvánítás előtti időből származó egyedek továbbra is díszíthetik a kiskerteket, viszont ezeket csak megfelelő engedéllyel lehet jogszerűen tovább adni, kereskedelmi forgalomba hozni.
A kikeleti hóvirág gyűjtésére nem adtak ki engedélyt
– Tudomásunk szerint eddig nem adott ki engedélyt hóvirág gyűjtésére a természetvédelmi hatóság, tehát a természetből beszerezni azt csak illegálisan lehet – közölte Harmos Krisztián. – A tapasztalatunk az, hogy a kikeleti hóvirág jelenleg nem kapható a kereskedelemben, helyette a rokon fajokat árusítják, ilyen például a pompás hóvirág, ami szabadon vásárolható és kertekbe telepíthető. Azonban jó ha tudjuk, hogy a szabad természetbe való kiültetésükkel a hazai élőhelyeinket és fajainkat veszélyeztetjük, ezért kerüljük az ilyen tevékenységet.
A vaddisznó előszeretettel kitúrja
A szakember arra is kitért: a kikeleti hóvirág gyűjtése a faj védetté nyilvánítása óta visszaesett, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén komolyabb esettel évek óta nem találkoztak. A klímaváltozás azonban, ahogy az egész élővilágra, a hóvirágra is hatással van. A védettség óta a faj kisebb állományainak megerősödését tapasztalták, de az nagy mértékben függ a nagyvadaktól is. A vaddisznó előszeretettel túrja ki, míg a többi nagyvad lelegeli. Tapasztalataik azt mutatják, hogy jelenleg a hóvirág számának növekedését korlátozó elsődleges tényező a nagy létszámú csülkös vadállomány.