2023.07.25. 17:28
Megszépül a vármegyeháza díszterme Balassagyarmaton
Egy határon átnyúló pályázat keretében újulhat meg a vármegyeháza díszterme Balassagyarmaton.
Impozáns belső teret újítanak fel a patinás épületben
Forrás: Nool.hu
Fotó: Lukács Zsófia
A város képviselő-testülete nemrégiben döntött arról, hogy szlovákiai együttműködéssel pályázatot nyújt be a vármegyeháza dísztermének felújítására. A cél, hogy a díszterem visszakapja száz évvel ezelőtti eredeti történelmi fényét – hangsúlyozta Csach Gábor polgármester, aki az épület és a terem történelmét is ismertette.
– A vármegyeháza Kasselik Ferenc tervei alapján 1833-35 között épült klasszicista stílusban, a történelmi Magyarország egyik legnagyobb ilyen épületeként. Azóta többször átépítették, mai külső alakját 1914-ben nyerte el. A második világháború utáni kommunista diktatúra beköszöntét a tanácsi rendszer és vele a megyeszékhely áthelyezése követte, amely során megszűnt az épület eredeti közigazgatási és közösségi funkciója. A nyugati szárnyban szociális otthon, a díszteremben asztalos üzem, majd a Budapesti Finomkötöttárugyár varrodája működött, amely során elbontották a keleti oldal karzatsorát.
Hozzátette: a következő jelentős beavatkozás a múlt század nyolcvanas éveiben érte az akkorra már teljesen lepusztult történelmi épületet: ekkor a Honvédelmi Minisztérium Katonai kollégiumot alakított ki, melynek során jelentősen átépítették. Lényegében megszűntek eredeti terei, burkolatai, a keleti és nyugati szárny tetőterében kollégiumi szobákat alakítottak ki, az udvari körfolyosókat modern ablaksorral fedték. A díszteremből felszedték a parkettát, amely miatt a terem akusztikája tönkre ment, ezt egy robosztus bútorlemezkockás álmennyezet felhelyezésével próbálták javítani, ahol ma már nem gyártott higanylámpákat helyeztek el.
A polgármester kiemelte, hogy a pályázat célja, hogy a történelmi épületben az 1914-es homlokzat korábbi rekonstrukciója után következő lépésben a díszterem kapja meg száz évvel ezelőtti eredeti történelmi fényét. Ezen belül a parketta visszaépítése, a stílusidegen álmennyezet lebontása, új korhű mennyezet építése, a keleti karzat visszaépítése és az oldalfalak és drapériák régi fotográfiák alapján azonosítható módon való visszaállítása. A nemzeti múzeumban még meglévő, 1951-ben elhurcolt történelmi portrék (Mária Terézia, Kossuth Lajos, Széchenyi István) visszahelyezésével.
Csach Gábor továbbá elmondta, hogy a díszterem és a földszinti kapubejáró felújítását, illetve a két dísztermi lépcsőház üvegezett kapukkal való földszinti lezárását is tervezik annak érdekében, hogy a télen való nyitva tartás sem jelentsen a lépcsőház és a díszterem előterében energetikai terhet. A tervezési folyamatok szakértők bevonásával kezdődtek el.