2023.01.30. 11:20
Elképesztő fotók: fél év alatt ekkorát változott a maconkai tórendszer
A Maconkai-víztározó és tórendszere felől „eltűntek a viharfelhők” a napokban hullott bőséges csapadéknak köszönhetően. Augusztus végén még arról írtunk, hogy védelmi intézkedéseket kellett bevezetni a területen az évszázad aszályának nevezett időjárási jelenség miatt. Utánajártunk, hogy miként alakult a maconkai horgásztónál a vízhelyzet azóta.
Jelenleg évek óta nem látott, 14,5 köbméteres másodpercenkénti vízhozamot ad a Zagyva
Forrás: a BHSE Facebook-oldala
Tavaly nyáron írtunk arról, hogy a Bátonyterenye-Maconkai Szabadidő- és Sporthorgász Egyesület (BSHE) vezetősége tavaly augusztus 20-án a Maconkai-víztározó és tórendszere III. tórészletén lokális oxigénhiány miatti részleges halpusztulásra lett figyelmes. A Közép-Duna-Völgyi Vízügyi Igazgatóság (KDV-VIZIG) előbb elsőfokú vízminőség-védelmi készültséget vezetett be, amit rövid idő elmúltával harmadfokúra emelt.
A haváriahelyzetet több intézkedéssel orvosolták, például horgásztilalom lépett érvénybe, valamint a környező tavakból – előbb a mátraszelei Acélgyári-víztározóból, majd a Mátraterenyén található Homokterenyei-tóból is – vizet emeltek át szivattyúk segítségével Maconkára.
Az állapot rendeződését hátráltatta azonban, hogy a hatályos üzemeltetési szabályzat értelmében a víztározóból naponta legfeljebb 4000 köbméternyi vizet kellett továbbengedni a Heves Megyei Vízmű Zrt. részére ivóvíz célú felhasználásra. A fő tározótér esetében 387 centiméter jelentette az augusztusi mélypontot. A beavatkozásoknak köszönhetően szeptember 2-ra egy tizenegy centiméteres vízszintemelkedés mellett a vízminőség is jelentősen javult, így a szivattyúkat leállították, majd hamarosan a horgászati tilalmakat is feloldották.
Negatív rekordok után jött a csapadék
Az elmúlt hónapokkal kapcsolatban dr. Dérer István, a BSHE elnöke portálunk érdeklődésére elmondta: még novemberben is rekordalacsony volt a vízállás.
– A vizet továbbra is engedték le rólunk, így a tó mélysége 380–383 centiméter körül alakult. Ez még a nyáron mért legalacsonyabb értéket is alulmúlta. A helyzet szemléltetése végett el kell mondanom, hogy a főtározóban 420 centiméter alatt a szint kritikusnak számít – mondta a horgászegyesület elnöke.
Hozzátette: mindennek ellenére a vízminőség teljesen rendben volt, a horgászok szép fogásokat emeltek partra, így semmi sem indokolta bármiféle horgásztilalom bevezetését.
Ezt követően december közepén jött a várva várt fordulat, amikor is egy nagyobb esőzésnek hála, fellélegezhetett a BSHE vezetősége. Akkor a Maconkai-víztározó és tórendszer természetes vízutánpótlását biztosító Felső-Zagyva kiszáradt medrében végre csobogni kezdett a víz Bátonyterenye felé. Mindennek eredményeként a fő víztározó hullámai a mélységet mérő műszeren a 419 centiméteres jelzést nyaldosták.
Teltek-múltak a hetek egészen a múlt heti „csapadék-cunamiig”, amelynek hatására nem várt fordulat következett a víztározó életében.
Most már csapadékszünetre lenne szükség
– Az évszázad aszálya után előbb bőséges eső, majd némi hó hullott. Az altalaj már telítődött, így egyre kevesebb csapadék egyre nagyobb áradást jelent. A napokban 225 centiméteres bejövő vízállással tetőzött a Zagyva, ami évek óta nem látott, 14,5 köbméteres másodpercenkénti vízhozamot jelentett. Csak viszonyításként elárulom, hogy ilyen befolyó vízmennyiség esetén 12 óra alatt a tórendszer teljes vízkészlete lecserélődik – fejtette ki dr. Dérer István, aki a bőséges esőzésekkel kapcsolatban aláhúzta: most már csapadékszünetre lenne szükség! Ezután hozzátette, hogy az elmúlt, hozzávetőleg két évben nem volt oka ilyesmit mondani. A BSHE elnöke bizakodva tekint az idei idényre, hiszen a fent leírt jelenség a halak várható növekedésére, illetve egészségére nézve egyaránt kedvezően hat.
Zárásként pedig rámutatott arra is, hogy a halőrök a belső szabályozással – már nem csak képletesen – állták a sarat az elmúlt napokban, így az összes tórészlet biztonságban volt, és van jelenleg is.
Korábbi cikkünk a témában: