2023.01.20. 21:51
Díjakat is átadott az Országgyűlés elnöke a balassagyarmati Madách-napon (fotók)
Takaró Mihály irodalomtörténész és L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója kapta idén Nógrád Vármegye Madách Imre Díját. A kitüntetést január 20-án, a Balassagyarmaton megrendezett Madách-napi ünnepségen vehették át Kövér Lászlótól, az Országgyűlés elnökétől és Skuczi Nándortól, a vármegyei közgyűlés elnöktől.
Balról jobbra: Skuczi Nándor, L. Simon László, Takaró Mihály, Kövér László
Fotó: Hegedűs Márk, Nógrád Megyei Hírlap
Pénteken tartotta Madách-ünnepségét Nógrád és Balassagyarmat önkormányzata, valamint a Madách Imre Városi Könyvtár. A Madách Imre születésének 200. évfordulóján rendezett program idén a Magyar Nemzeti Múzeum Palóc Múzeumában Madách Imre Emlékkiállítás megnyitójával kezdődött. Köszöntőt mondott dr. Limbacherné dr. Lengyel Ágnes, a Palóc Múzeum igazgatója. Ezt követően L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója nyitotta meg a kiállítást, majd a Civitas Fortissima téri Madách-szobornál koszorúzási ünnepséggel folytatódott a rendezvény. A Madách Imre Városi Könyvtárban a Horváth Endre-díjban részesülő Moharos Lili munkáiból nyílt kiállítás.
Az ezt követő megyei ünnepségen a Mikszáth Kálmán Művelődési Központban a díjátadó kezdeteként Frankó Viktória, a kulturális bizottság elnöke, Csach Gábor, Balassagyarmat város polgármestere és Zolnyánszki Zsolt galériavezető átadta a Horváth Endre-díjat Moharos Lili rajzművésznek. Az ünnepség folytatásaként Balla Mihály országgyűlési képviselő köszöntötte a jelenlévőket. Beszédében megemlékezett a néhány héttel ezelőtt elhunyt Andor Csaba Madách-kutatóról is. Skuczi Nándor, a Nógrád Vármegyei Önkormányzat elnöke beszédében utalt arra, hogy napjainkban értékválsággal kell szembenéznünk, azonban Madách által teremtett érték dicsőség nemzetünk számára.
Ezt követően Kövér László, az Országgyűlés elnöke ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy Madách legismertebb művében látomásként előrevetítette mai világunkat, benne valamennyiünk félelmét és reményét. Hozzátette, hogy az író politikai hitvallása mai napig hat, azonban a nyugati kultúrában igyekeznek átírni Ádám és Éva kapcsolatát. Kitért digitális világunk és a háború veszélyére is.
– Az Istenbe vetett hit, a haza és a család iránti elköteleződés nélkül nincs oltalmazó és államot alkotó közösség – fogalmazott az Országgyűlés elnöke.
Madách-ünnepség Balassagyarmaton
Fotók: Hegedűs MárkDörner György Kossuth-díjas, érdemes és kiváló művész, az Új színház igazgatója szavaival méltatta a díjazottakat, amelyben Takaró Mihállyal és L. Simon Lászlóval való első találkozását elevenítette fel.
Madách Imre Emlékkiállítás Balassagyarmaton
Fotók: Ember-Lukács ZsófiaTakaró Mihály József Attila-díjas irodalomtörténész, költő, tanár a '90-es évek közepén elsőként Magyarországon elkészítette az érettségi útmutatót magyar nyelv és irodalomból, 2012-ben kezdeményezésére került az új Nemzeti Alaptantervbe többek között Herczeg Ferenc, Tormay Cécile, Szabó Dezső és Nyirő József. Ő szerkesztette a Kárpát-medencei magyar irodalom 1920-tól az ezredfordulóig című irodalomtörténeti kézikönyvet és szöveggyűjteményt.
Koszorúzási ünnepség Madách-szobornál Balassagyarmaton
Fotók: Ember-Lukács ZsófiaL. Simon László, József Attila-díjas író, költő, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója 2004 és 2010 között a Magyar Írószövetség titkára, 2010-től országgyűlési képviselő, az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának elnöke, 2012 és 2013 között a kultúráért felelős államtitkár volt. Munkái között van a Versenyhátrány – A (kultúr)politika fogságában, A római szekér, Kulturális politika – politikai kultúra vagy a Körbejárni a hazát című esszékötet.
A díjak átadását követően, Takaró Mihály és L.Simon László beszéde következett. A Madách-ünnepség műsorában közreműködött Császár Angela színművésznő, a Fuvalom Énekegyüttes.