2022.04.06. 13:49
Megduplázódott a bölcsődei férőhelyek száma Nógrád megyében
Öt évvel ezelőtt szűkebb hazánk hat településén működött bölcsőde, összesen hét. Ez a szám napjainkra közel a négyszeresére nőtt. Az elmúlt négy évben mintegy duplájára emelkedett az elérhető bölcsődei férőhelyek száma. Az intézmények szinte folyamatosan teljes kapacitással működnek.
Összesen 36 bölcsőde működik jelenleg a megyében, több pedig épül
Forrás: NMH | Fotó: Hegedűs Márk
– Az elmúlt négy évben közel duplájára emelkedett az elérhető bölcsődei férőhelyek száma Nógrád megyében. Tapasztalataink szerint az intézmények folyamatosan szinte teljes kapacitással működnek – tájékoztatta portálunkat a Nógrád Megyei Kormányhivatal.
Amint arról beszámoltak, 2017 végén szűkebb hazánk hat településén működött bölcsőde, a hét intézményben 198 férőhely várta a kicsiket, ezen túl 11 családi bölcsőde biztosított további 77 férőhelyet. A kormányhivatal szolgáltatói nyilvántartásába bejegyzett adatok szerint jelenleg 26 intézmény 427 helye közül választhatnak a szülők, ezt 10 családi bölcsőde egészíti ki, utóbbiak 70 gyermeket tudnak ellátni.
A 26 bölcsőde mindegyike önkormányzati fenntartású. A családiak közül hetet alapítványok, kettőt egyházak, egyet pedig korlátolt felelősségű társaság működtet. A kormányhivatal megkeresésünkre azt is közölte, hogy a kivitelezési fázisban lévő, épülő bölcsődék számáról nem rendelkeznek adatokkal.
A kormány politikájának középpontjában 2010 óta a családok állnak. A családi adókedvezmények és támogatások mellett a folyamatosan bővülő bölcsődei férőhelyek is nagy segítséget nyújtanak a gyermeket nevelő szülőknek. A városok és a községek önkormányzatai számára ennek megfelelően több különböző, 100 százalékos támogatású konstrukcióban is lehetőség volt és van a bölcsődei kapacitás bővítésére vagy megteremtésére.
– Nógrád megyében az elmúlt években a bölcsődei férőhelyek számának emelkedése az országos átlagot is meghaladja – fogalmazott a hivatal.
Nógrádmegyerben és Mátraszelén tavaly szeptember óta fogadja minibölcsőde a három évnél fiatalabb gyermekeket, mindkét településen elsősorban a helyiek veszik igénybe a szolgáltatást, ami iránt hatalmas igény jelentkezik. Verbói Gábor, Nógrádmegyer polgármestere elmondta, hogy pályázati támogatásból alakították ki a intézményt. Más forrásból ugyan, de szintén támogatással nyílt meg a mátraszelei bölcsőde is. Az intézmény két embernek biztosít munkát – tájékoztatott Vincze László polgármester.
Kállón két éve a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programnak köszönhetően nyílt meg a bölcsőde, ahova 12 gyermek jár. Ugyanebből a programból jelenleg egy minibölcsőde kialakítása is zajlik, ami reményeink szerint szeptemberben nyitja meg kapuit – fogalmazott Baboss Buda, a község első embere, hozzátéve: – Nagy segítség ez a helyi családoknak, így a szülők hamarabb vissza tudnak menni dolgozni.
Berkenyén szintén tavaly óta fogadják az apróságokat. German József polgármester arról tájékoztatott, hogy a 12 férőhelyes intézmény teljes kapacitással működik.
Patvarcon a tervek szerint május 1-jén nyit ki az egycsoportos bölcsőde, ahova a napokban írathatják be gyermekeiket azok a szülők, akik élni szeretnének a szolgáltatással. Mátranovákon 300 milliós támogatással elkészült, Mihálygergén pedig 350 millió forintból épül a bölcsőde. Mindkét faluban, két csoportban, 24 apróságot fogadnak majd.
Pályáztak az intézmény építésére | Somoskőújfalu önkormányzata idén nyújtotta be pályázatát a Terület- és Településfejlesztési Operatív Programba. Pozitív elbírálás esetén új épületben, egycsoportos, 12 férőhelyes bölcsődét alakítanak ki. – A növekvő demográfiai adatok, az emelkedő gyermeklétszám indokolta a döntést, a település nagysága is okot ad arra, hogy bölcsőde létesüljön, több mint 2200 lakos él itt – fejtette ki dr. Tóth László polgármester. – A kormányzati intézkedéseknek, köztük a falusi családi otthonteremtési kedvezménynek és a babaváró támogatásnak köszönhetően sok fiatal család költözött ide. A tervek szerint az új bölcsőde az óvoda régi, elbontott játszóterének helyén áll majd. Így valamennyi közintézmény egy helyen, a település központjában helyezkedne el a jövőben.