2022.02.24. 13:58
Tiszta kerék, rendes gazda: Nógrádban is cél a sárfelhordás mielőbbi eltakarítása
Vastagon borítja a sár az úttest egyik oldalát abban a videóban, amelyet a napokban osztottak meg az egyik megyei közlekedési eseményeket szemléző csoport közösségi oldalán. A közzétett poszt szerint Kazár és a megyeszékhely Forgách Antal telepe közötti szakasz volt életveszélyes.
A napokban felkerült egy videó a legnépszerűbb közösségi oldalra, amelyen jól látható, hogy az úttest egyik oldalát vastagon borítja a sár. Ennek kapcsán hírportálunk megkereste Pécsi Norbertet, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. kommunikációs osztályvezetőjét, aki kifejtette: tavasztól őszig számos közúton találkozhatnak a közlekedők mezőgazdasági járművekkel, a csapadékosabb időszakban pedig a szántóföldi munkálatok miatt szűkebb hazánkban is jelentős sárfelhordást tapasztalhatnak a sofőrök. Az osztályvezető ugyanakkor kiemelte: az aszfaltra egyéb tevékenységek, például építési munkálatok miatt is kerülhet sár. E problémát az útcsatlakozásokhoz kiépített sárrázó burkolattal, valamint a közútra történő kihajtás előtti kerékletakarítással meg lehetne előzni. A jogszabály értelmében minden közlekedő közös felelőssége az utak tisztán tartása. A törvény általánosan tiltja a burkolat beszennyezését, így nem tesz különbséget például a sár, a termény, vagy a motor- és gázolaj között. Büntetni csak a hatóság tud, és csak a járművezető tettenérése esetén. Az út tisztítására igyekszünk az elkövetőt felszólítani, míg ismeretlen tettes esetén rendőrségi feljelentést teszünk. Amennyiben a munkatársainknak kell például a sárfelhordást eltakarítaniuk, akkor a munka nagyságrendjétől függően akár a 100 ezer forintos összeget is elérheti a beavatkozás értéke. Az ilyen jellegű szennyeződést kézi erővel, vagy seprűs kocsival távolítjuk el – mondta Pécsi Norbert, majd hozzátette, hogy lakossági bejelentéseket is fogadnak telefonon, illetve írásban a társaság hivatalos weboldalán.
Pécsi Norbert arra is rámutatott: annak érdekében, hogy mindkét oldal képviselői – azaz a sofőrök és a gazdák – egyaránt biztonságban használhassák az utakat, a Magyar Közút Zrt. és a Mezőgazdasági Eszköz- és Gépforgalmazók Országos Szövetsége (MEGFOSZ) együttműködési megállapodást kötött tavaly szeptemberben, amely kezdeményezés része a Tiszta kerék, rendes gazda című kampány is.