2022.02.28. 17:44
Példaértékű összefogás: nógrádiak tömegei segítenek az Ukrajnából érkezőkön
Soha nem látott, példaértékű összefogás tapasztalható Nógrád megyében mind a városvezetők, a civil szervezetek, az állampolgárok és a közszereplők részéről. Közös erővel mindent megtesznek annak érdekében, hogy segítsék az otthonukat elhagyni kényszerülőket.
Sorra jelentik be szűkebb hazánk településeinek vezetői, hogy segítik az orosz-ukrán konfliktus elől menekülő embereket.
Segítik a testvértelepülést
Bátonyterenye önkormányzata egy szállítmányt már elvitt a napokban Tiszakeresztúrra, a kárpátaljai testvértelepülésükre. Az ott élők ugyanis segítik a háborús övezetből érkezőket, és jelezték a városvezetés felé, hogy szükségük lenne egyebek mellett tartós élelmiszerekre, felfújható matracokra, tisztítószerekre, plédekre és ásványvízre.
Szívszorító volt látni mindazt, ami a határon túl zajlik. Mintegy 150-200 gépjármű hordja megállás nélkül az embereket a határra. Nagy a torlódás, nekünk is négy-öt órába telt, mire visszaérkeztünk Magyarországra. Férfiakat csupán elvétve lehetett látni, inkább csak időseket, ellenben rengeteg gyermek várakozott az édesanyjával, sokan pedig csecsemővel voltak. Megdöbbentő volt ezt megtapasztalni. Vannak, akik rokonokhoz érkeznek, de sokan a bizonytalanságba vetik bele magukat. Nehéz helyzetben vannak, hiszen nem akarják elhagyni az otthonukat, mégis muszáj. Azok azonban, akik Ukrajnában maradnak tisztesen helytállnak. Valódi összefogás érezhető az emberek részéről – idézte fel a látottakat Nagy-Majdon József polgármester.
Hozzátette: nem állnak meg itt, ugyanis szeretnének egy gyűjtőpontot létrehozni Bátonyterenyén, ahová várják majd a különböző adományokat. Ezen túlmenően helyi vállalkozók is segítenek, vannak például, akik telephelyet ajánlottak fel szállásként. Az önkormányzat pedig még az étkezésben is szeretne segíteni a menekülteknek, a lehetőségeikhez mérten. A városvezető szerint példaértékű az összefogás a településen.
Egy ötfős családot már befogadtak
Pásztón szintén támogatják az Ukrajnából érkezőket. Farkas Attila, a város polgármestere kiemelte, hogy a nagyhatalmi ütközések miatt menekülniük kell az embereknek a háború borzalmai elől.
Mindenkinek igyekszünk segíteni, főként a kárpátaljai magyaroknak. A Magyar Máltai Szeretetszolgálattal karöltve szervezünk közös adománygyűjtést a könyvtár épületében. Ezen kívül az önkormányzat 500 ezer forint értékben vásárol a menekültek számára mindent, amire szükségük lehet. Indítottunk továbbá egy felhívást is, hogy akinek van üresen álló lakása, vagy háza, felajánlja-e azt az elhagyni kényszerülőknek. Hasznoson már segítettek egy öt személyes családnak, de a mátrakeresztesi ifjúsági tábor is szállásként szolgálhat majd – közölte Farkas Attila.
Útnak indították a hét mikrobusznyi adományt
Csach Gábor, Balassagyarmat polgármestere Balla Mihály országgyűlési képviselővel indított kezdeményezést a rászorultak megsegítésére.
– Mivel nagyon sok adomány érkezett, így egy újabb helyszínre, a művelődési központba várjuk majd a felajánlásokat. Már elindult tegnap hét mikrobusznyi adomány, amelyekben volt bébiétel, nedves törlőkendő, babkrém, de plédek és takarók is. A szállítmány Vásárosnaményba ment, a határ menti önkormányzatok által a menekültek ellátására létesült elosztó központba – emelte ki Csach Gábor. Hangsúlyozta: érdemes figyelni a közösségi oldalt és a híradásokat, hogy mire van szükségük a bajba jutottaknak, így nem érkeznek majd fölösleges tárgyak és eszközök. Ez akár napról napra is változhat.
A polgármester kifejtette, hogy van közösségi szálló, ahol tudnak helyet biztosítani majd, de szerveznek még további szálláshelyeket is. Nagyon sokan segítenek egyébként a városban: állampolgárok, vállalkozók és civil szervezetek egyaránt.
Minden segítségre szükség van
Skuczi Nándor, a Nógrád Megyei Közgyűlés elnöke elárulta, hogy a megyei önkormányzat is szeretné támogatni a menekülteket. Jelenleg éppen egyeztetések folynak ezzel kapcsolatban, de reméli, hogy mihamarabb véget a háború.
Becsó Zsolt országgyűlési képviselő is ott segít, ahol tud. Mint mondta, emberbaráti kötelességünk, hogy segítsünk a bajba jutottakon legyen szó ukránról vagy kárpátaljai magyarról, barátként érkeznek hozzánk. Éppen ezért a honatya is csatlakozik az adománygyűjtéshez. A választókerületi központban ügyeleti rendszert hoznak létre, ahová 8 és 18 óra között várják a hozzájárulásokat.
Onnan szállítják majd el egy raktárba és valamilyen szervezettel, vagy közvetlenül viszik tovább a határ menti gyűjtőponthoz, esetleg a megyében osztják szét. Az elkövetkezendő napokban ugyanis érkeznek majd menekültek szűkebb hazánkba is, akiknek szintén szükségük lesz a támogatásra. Nagy mennyiségben már van tartós élelmiszer, amit a napokban szállítanak el.
A községek is összefogtak a bajban
A falvak vezetői sem tétlenkedek megyében. Sándor József, Vizslás polgármestere elmondta, hogy a település is csatlakozott a menekülők számára szervezett adománygyűjtéséhez.
– Aki szeretne és tud segíteni, juttassa el önkormányzatunkhoz a csomagot! A tervek szerint március 4-én, pénteken indulunk falubusszal és utánfutóval a határhoz. A felajánlások között várunk kötszereket, vitaminokat, fertőtlenítő szereket, maszkokat, eldobható evőeszközöket, tisztálkodási szereket, nőig higiéniás termékeket, konzerveket, takarókat, tartós élelmiszert, de gyógyszereket is – részletezte Sándor József.
Vezér Attila, Romhány első embere úgy fogalmazott, hogy polgármestereként, de magánemberkét is rendkívüli megdöbbenéssel fogadta az elmúlt héten kirobbant orosz-ukrán háború hírét.
– Azt látom, hogy ez a háború az Ukrajnában élő emberek számára rendkívüli megpróbáltatásokat és szenvedéseket okoz. Látva a Magyarország felé is megindult menekült áradatot és az ide érkező emberek elesettségét úgy érzem, hogy lehetőségeink szerint segíteni szükséges. Fontosnak látom egy adománygyűjtés elindítását, kötelességünk segítséget nyújtani a kiszolgáltatott helyzetben lévő embereknek – mutatott rá a községvezető.
A települések folyamatosan teszik közzé a közösségi oldalon, hogy támogatják a háború miatt otthonukat elhagyni kényszerülőket. Mások mellett Szuha, Vanyarc, Erdőkürt, Kálló, Buják, Patak, Litke, Szalmatercs, Karancsberény, Egyházasgerge és Nézsa önkormányzata is így tett.
A civil szervezetek is segítő kezet nyújtanak
Rengeteg állampolgár, vállalkozó és civil szervezet is tesz felajánlásokat, mint például a Szent Lázár Lovagrend Salgótarjáni Szent Ilona Jószolgálati Alapítvány.
Kökény András, az Észak Mátra Speciális Mentő és Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnöke hat szervezeti taggal és három autóval indult útnak az ukrán-magyar határra a napokban.
Azonnal felhasználható tárgyakat vittünk, így például nedves törlőkendőt, szappant, pelenkát, higiéniás eszközöket és vizet, de szendvicseket is készítettünk. Ezek kiosztása mellett logisztikai feladatokat is ellátunk. 24 órán keresztül, megállás nélkül segítettük a menekülteket. Megrázó volt, amit láttunk és átéltünk. Érezni lehetett a félelmet és a lét bizonytalanságát az embereken. Sokan küszködtek könnyeikkel is, ráadásul olyanok is akadtak, akik azt sem tudják, hogy mi lett az Ukrajnában maradt családtagjaikkal– mesélte Kökény András, aki további gyűjtést is szervez és ismét segít csapatával, ahol csak tud.
Elszállásolják a bajbajutottakat
Salgótarján Önkormányzata is segít a bajba jutott ukrán menekülteken. A Fekete Zsolt, polgármester arról tájékoztatta közösségi oldalán a lakosságot, hogy első adományok már megérkeztek a József Attila Művelődési Központba. Mint az bejegyzésében olvasható, első körben melegétel konzerveket és takarókat ajánlottak fel az önkormányzat nevében.
Fekete Zsolt azt is hozzátette, hogy 200 ukrán menekültet szállásolnak el Salgótarjánban, a Medves és a Salgó Hotelekben.