2021.08.21. 06:57
Hiába lett olcsóbb a tűzifa, sokan áttértek a gázfűtésre Nógrád megyében
Csökkent a tűzifa ára a tavalyihoz képest, mert egyre kevesebben választják manapság a fűtésnek ezt a módját. Már nem drágább gázzal felfűteni az otthonokat, és kevesebb teendőt is igényel a ház körül. A falvakban inkább jellemző, hogy akik az erdőről hozatják a tüzelőt, azok otthon fűrészelik a méteres darabokat, míg a városiak kényelmesebbek és nem szeretnének ilyesmivel foglalkozni.
Már nyáron érdemes beszerezni és összevágni a télire szánt tűzifát, hogy legyen ideje megfelelően kiszáradni
Forrás: MW
Fotó: Illusztráció
Faluhelyen a mai napig gyakoribb, hogy fával fűtenek az emberek, de ott is csökkenő tendenciát mutat ez a tüzelési mód. Bolla Gábor, ceredi fakitermelő vállalkozó elmondta, hogy náluk is egyre többen vezettették be a gázt és áttértek az azzal való fűtésre.
– Lényegesen kevesebben rendelnek már fát, mint korábban. Emiatt csökkent az ára, sokkal nehezebb is lett eladni. Évekkel ezelőtt sokan már nyáron megvették a méteres fát, amit aztán felfűrészeltek, aprítottak, és egész télen kitartottak vele. Most inkább az a jellemző, hogy csak akkor vásárolnak tűzifát, amikor már hidegebbre fordul az idő. Persze egyszerre csak annyit, amivel egy hónapig kitartanak – mondta Bolla Gábor.
Hozzátette: öt évvel ezelőtt az idei négyszeresét kereste havonta. Akkoriban a fa ára nagyjából megegyezett a mostanival, vagyis elmondható, hogy lényegében a vásárlók száma csökkent ennyire drasztikusan.
Jelenleg nem drágább gázzal fűteni, mint fával, ráadásul jóval kevesebb a gond vele. Kényelmesebbé váltak az emberek, az maradt a hagyományos módszernél, akinek nincs pénze bevezettetni a gázt, vagy esetleg fél tőle.
– Az a tapasztalatom, hogy a falvakban leginkább méteres fát vásárolnak az emberek, és otthon vágják össze maguknak. A városban inkább a tekézett és a hasogatott változat kelendőbb. Ezzel lényegesebben kevesebbet kell dolgozni a vásárlóknak. Természetesen az ára is borsosabb, mert míg a méteres most 25, addig a tekézett 28, a hasogatott pedig már 31 ezer forint erdei köbméterenként – fejtette ki a fakitermelő.
Mint mondta, a fapiac romló helyzetét erősen befolyásolja, hogy sok helyen szociális tűzifát osztanak a rászorulóknak, így azt nem kell megvásárolni a kitermelőktől. Ezzel nem tudják felvenni a versenyt.
– Meglátásom szerint jelenleg a bükk, a tölgy és az akác a legkeresettebb fajta, amitől pedig a leginkább tartanak a vásárlók, az a cser. A vevők úgy vélik, savas, így tönkreteszi a kéményt és a kályhát. Szerintem pedig ez rendelkezik a legjobb tulajdonságokkal, igaz, hogy akkor a legjobb a fűtőértéke, ha már két éve pihen a fészerben – mondta el Bolla Gábor.
A salgótarjáni Barkóczi József a fára esküszik, szerinte teljesen más érzetű meleggel tölti be a házat a fatüzelésű kályha, mint a gázfűtés. Korábban minden évben fűrészelte a fát, de idén már olyat vásárolt, amit csak hasogatni kell.
– Legjobban az akácot kedvelem, amit idén vegyesen vettem gallyfával. Régebben a vastagabb keményfákat részesítettem előnyben, de azt egyedül nem jó fűrészelni. Hiába van a hátsó udvarban szalagfűrész, egymagamban már veszélyesnek tartom a használatát – mondta Barkóczi József, hozzátéve: – Nagy szerencsém volt idén, mert lejjebb mentek az árak, és a tekézettet választva is csak 25 ezer forintot fizettem köbméteréért. Mindig ugyanonnan hozatom a fát, hiszem, hogy ezzel elkerülhetem az átverést.