2021.06.09. 14:01
Tudatosságban látja a környezetvédelmi problémák megoldását a nógrádi tanár
Fontosabb hatása van a vízi tápláléklánc felborulásának az életünkre, mintsem azt gondolhatnánk. Vágvölgyi Péter salgótarjáni származású földrajztanár a megoldást az emberi tudatosságban látná.
Édesvízi halakat érdemes fogyasztani
Forrás: MW
Fotó: Pezzetta Umberto
– A Földünk több mint hetven százalékát víz borítja, ezért nem kérdés, hogy az óceánok óriási szerepet játszanak az emberek életében. Amikor a hatalmas víztömegre gondolunk, akkor az juthat az eszünkbe, hogy a szemetelés és az olaj vízbe kerülése lehet csak a probléma. Ez viszont tévedés, a túlhalászás is felboríthatja a természet rendszerét – mondta a szakember az óceánok világnapja kapcsán.
Hozzátette: a probléma oka nem az, hogy a halászok kifognak néhány halat, hanem a módszer, mert nem ismernek mértéket ebben a tevékenységben. Tudatosan hozhatna mindenki egy olyan döntést, hogy kevesebb sós vízi élőlényt fogyaszt és helyette előnyben részesíti az édesvízieket. Ezzel csökkenne az óceánok kizsákmányoltsága.
– Az emberek észre sem veszik, mennyire bele tudnak tenyerelni a természet kényes egyensúlyába. Ha kifogják a kisebb halakat, akkor a nagyobbaknak nem lesz mivel táplálkozniuk és élelem nélkül maradnak. A túlhalászás pedig a moszatok és az algák elszaporodásához vezet – fejtette ki Vágvölgyi Péter.
Mint mondta, az óceánok élővilága szoros kapcsolatban áll a szárazföldekével. A helyzet javítását abban látja, ha – a megfelelő tudás birtokában – a következő generáció felelős magatartást tanúsít majd a környezetével szemben. Mindezt hangsúlyozza a szécsényi Páter Bárkányi János Gimnáziumban tartott óráin is. – Sokszor észrevettem már, hogy a tanulókat jobban érdeklik az olvasmányosabb leírások, mint maga a száraz tananyag. Szívesen hívom fel én is a figyelmüket arra, hogy sokat tehetünk a környezetvédelemért – mondta Vágvölgyi Péter. A középiskolai tankönyvekben a leckék végén szerepelnek érdekességek, amelyek a természet törékenységére hívják fel a diákok figyelmét.