2021.04.26. 20:00
Összefogott a zongoraművész a gyarmati kórházzal: videóval üzent az egészségügyi dolgozóknak
Várnagy Andrea, Liszt Ferenc-díjas zongoraművész a balassagyarmati dr. Kenessey Albert Kórház-Rendelőintézet Covid-osztályának együttműködésével készített zenés összeállítást, amelyben Böjte Csaba is megszólalt.
Várnagy Andrea Liszt Ferenc-díjas zongoraművész a mindennapi hősöknek, a kórházakban dolgozóknak kíván ösztönzést adni művével
Forrás: NMH
Fotó: H. Cs.
– Mi késztette arra, hogy ezzel az összeállítással üzenjen az egészségügyi dolgozóknak?
– Művészi munkásságom egyik meghatározó állomása volt, amikor dr. Budai Istvánnal, a Balassagyarmati Fegyház és Börtön volt parancsnokával, valamint Böjte Csaba testvérrel elkezdtük a közös missziónkat. Ennek kiemelkedő eseménye volt a fogvatartottak gyermekeinek rendezett tábor, amely a „Nem az én bűnöm, mégis az én büntetésem” mottó alatt zajlott. Ekkor találkoztam dr. Tóth Judittal, egykori osztálytársammal, aki a dr. Kenessey Albert Kórház-Rendelőintézet főigazgatója, és jelenleg aktívan részt vesz a koronavírus elleni harcban. Sokat beszélgettem vele a járvány okozta tragédiákról és az egészségügyi dolgozók hősként való helytállásáról. Mindez nagyon mélyen megindított és kezdett érni bennem egy gondolat, hogy hogyan tudnánk biztatni és további kitartásra buzdítani őket, kifejezve azt a hálát, amelyet munkájuk iránt érzünk.
– Hogyan esett a választása a Tavaszi szél vizet áraszt című népdalra?
– Mindenképpen úgy éreztem, hogy pozitív érzéseket kell közvetítenünk. Mindenkinek a saját eszközével, az enyém pedig a hangszerem. Azonban úgy gondoltam, hogy nem szomorú hangulatot szeretnék sugallni, hanem sokkal inkább olyat, ami erőt és reményt adhat másoknak. Számomra a legkedvesebb magyar népdal a Tavaszi szél vizet áraszt, amelynek a videóban hallható változatát Barabás Árpád, Erkel Ferenc-díjas zeneszerző dolgozta fel. Most is éppen egy négykezes ciklus születésén dolgozunk együtt. Ezért adódott, hogy az ő művét játsszam el, amely hangulatában is illeszkedett a videó üzenetéhez. Eközben eszembe jutott, hogy milyen jó lenne szavakkal is kifejezni mindazt a hősies munkát, amellyel az egészségügyi dolgozók küzdenek értünk. Ezért Szalóczi Dániel költővel közösen írtunk egy verset, amellyel az elismerésünket szerettük volna kifejezni. Ehhez csatlakozott a lányom, Farkas Laura, aki jelenleg színészhallgató, valamint Hornyák Emma, tanítványom, akik versmondással és egy rajzzal tették színesebbé a videót. Nagy örömömre szolgált, hogy dr. Tóth Judit képeket küldött a Covid-osztályon dolgozókról annak érdekében, hogy minél jobban szemléltethessük példaértékű munkájukat. Végül az egész egy igazi csapatmunka lett, amelyre jól reflektálnak Böjte Csaba szavai: „Ha nem hiszel a jó emberekben, akkor kezdj el valami jót csinálni és meglátod, hogy hányan odaállnak majd melléd.”
– Mi az üzenete a munkájának?
– A legfontosabb célkitűzésem mindig az volt, hogy minél közelebb vigyem az emberekhez a klasszikus zene szépségeit, értékeit és megmutathassam a hangok mögött rejlő üzeneteket. Ez a videó a mi mindennapi hőseinkről szól és ösztönzés számukra. Ha mi a kitartásunkról biztosítjuk őket, akkor ők is ki fognak tartani. A klip a megosztásoknak köszönhetően három nap alatt húszezer embert elért és már számos hálás visszajelzés érkezett arról, hogy sokakat megérintett.
– Van-e valami különlegessége a műnek?
– A videóban megpróbáltuk megmutatni a kórházban zajló harcnak a színeit. Az elején fáradtságot, tanácstalanságot és szorongást sugall. De a dal vége felé optimistává válik a tartalom, hiszen a versben is elhangzik: „csak egy kis odafigyelés kell és máris reppenek tovább a tavaszi széllel”.
– Milyen tervei vannak a videóval kapcsolatban?
– Számos felkérés érkezett, amelyben megerősítik, hogy ezeknek a művészi üzeneteknek létjogosultsága van. Emellett bízom benne, hogy hamarosan lesz lehetőségem, úgy Balassagyarmaton, mint máshol élőben, közönség előtt eljátszani ezt a dalt. Továbbá a Zenevarázslat mozgalom koncertjein keresztül is szeretném közvetíteni a zene üzenetét.
Közös missziót végeznek a balassagyarmati börtönnel
Várnagy Andrea Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, valamint Magyarországon a négykezes zongorázás képviselője. A Zenevarázslat mozgalmat öt évvel ezelőtt alapította, amely által táborokat, kurzusokat és nemzetközi négykezes zongoraversenyt is szerveznek. A művész legfontosabb küldetésének tekinti, hogy a hátrányos helyzetű gyermekekkel is megismertesse a klasszikus zenét. Böjte Csabával és dr. Budai Istvánnal, a Balassagyarmati Börtön és Fegyház korábbi parancsnokával közös missziót kezdett. Ennek az együttműködésnek a részeként készült el az Adorján című zenés színdarab a balassagyarmati fogvatartottakkal, amelyet többek között színpadra állítottak a József Attila Színházban is. A Hangokba zárt szabadság című lemezt tíz börtön közreműködésével készítették el. Egészen egyedülálló kezdeményezés volt a Nem az én bűnöm, mégis az én büntetésem mottójú művészeti tábor, ahol a fogvatartottak gyerekeivel töltöttek el egy hetet. Várnagy Andrea az Erzsébet-tábor művészeti tanácsadójaként is dolgozik, és szintén együttműködik a Magyar Ökumenikus Segélyszervezettel.