felelős állattartás

2021.04.04. 07:22

Mit kell tudnod, ha húsvétra nyuszit veszel? – a ságújfalui hobbinyúltenyésztő válaszol

A nyulak iránti kereslet rendszerint húsvét közeledtével megélénkül, mivel sokan az ünnephez kapcsolódóan élő tapsifülest ajándékoznak – főleg kiskorú – szeretteiknek. Egy nyuszi megvásárlása azonban egy életre szóló felelősség. Ezzel nem csak a nyúltenyésztők többsége, hanem a felelős nyúltulajdonosok is egyetértenek, így utánajártunk, hogy milyen kötelezettségekkel jár, ha egy hosszúfülűt kívánunk házi kedvencként tartani.

Veres Edina

Salgótarján. Pataki Mónika (jobbra) lányával Buda Zsófival, Törpe Hotot nyuluk társaságában, a nyúl Cuki névre hallgat és 2,5 éves bak. 20210401 Hegedűs Márk NMH

Forrás: NMH

Fotó: Hegedűs Márk

Godó Oszkár immár hetedik éve tenyészt Ságújfaluban színes törpenyulakat, illetve emellett tart néhány német óriás kosorrú nyulat is. Alapvetően a fő profilja a tenyészállat-előállítás és a kiállításokon való részvétel, ugyanakkor kisnyulakat is ad el. A fialásokat azonban minden évben úgy ütemezi, hogy húsvétkor ne legyenek fiatal tapsifülesei.

Fotó: Hegedűs Márk / NMH

– Egy nyúl megvásárlásával kötelezettséget is vállal az új gazda, ami egy életre szól, és nem múlik el az ünnepekkel. Amennyiben valaki úgy dönt, hogy nyulat szeretne tartani házi kedvencként, jó, ha felkészül néhány eshetőségre. Ilyen például, hogy még mielőtt beszerezzük a hosszúfülűt, nem árt úgymond „nyúlbiztossá” tenni a lakást. A nyuszik előszeretettel rágnak meg mindent, amit csak elérnek, így például vezetékeket, bútorsarkokat, de akár még a lambériát is. A kedvencünknek mindig biztosítsunk szénát, hiszen ez elengedhetetlen számára az egészséges emésztéshez. Emellett pedig adhatunk eleségként nyúltápot, illetve ha kedveskedni szeretnénk nekik, akkor desszert gyanánt valamilyen nyers zöldséget is az etetőtáljukba helyezhetünk. A törpenyulaknak legalább egy százcentiméter hosszú, ötven centiméter széles ketrecet szerezzünk be – sorolta Godó Oszkár a leendő nyúltulajdonosoknak szóló jótanácsokat, majd hozzátette: a tőle származó nyuszik gazdáinak mindig szívesen segít, például a tapsifülesek lábápolásában.

Hozzátette: fontos, hogy a nyuszi akkor egészséges, ha sokat mozog és rendszeresen ürít. Amennyiben bágyadtnak látjuk a kedvencünket, mindenképpen vegyük fel a kapcsolatot az állatorvossal. Emellett a nyulaknak évente két alkalommal egy úgynevezett kombinált oltást kell kapniuk, amely a tüdővérzés és a duzzadt fej – mixomatózis – nevű betegségektől védi őket. A nyuszik ápolásának része továbbá a rendszeres karomvágás is, ami ellen néhány egyed elég vehemensen tud tiltakozni.

A nyúltenyésztő emellett azt is kifejtette, hogy egyre több nyúlmentő csoport működik, akiket az interneten, illetve a közösségi oldalakon könnyen el lehet érni. Amint fogalmazott: fontosnak tartja az ilyen önkéntes szervezetek munkáját, hiszen nekik hála a megunt, vagy kidobott hosszúfülűek kaphatnak egy második esélyt arra, hogy szerető és felelős gazdához kerüljenek.

Fotó: Hegedűs Márk / NMH

A salgótarjáni Pataki Mónika 2018-ban döntött úgy, hogy lányát, Zsófit, egy nyuszi fogja várni a karácsonyfa alatt.

– Mindenképpen szerettem volna egy kis állatot Zsófinak, amiért felelősséget vállalhat. Nekem is kutyusom volt fiatal koromban. Innen tudom, hogy egy eb gondozása rengeteg időt vesz igénybe nap, mint nap, és úgy éreztem, ez nekünk túl sok lenne. Házi kedvencként nyulat a barátnőmnél láttunk először, és szinte azonnal tudtam: egy tapsifüles tökéletes lenne Zsófinak. Így lett a családunk tagja Cuki, egy Hotot fajtájú törpenyúl. Mi csak éjszaka tartjuk őt ketrecben, napközben szabadon szaladgálhat a lakásban, ami szemmel láthatóan nagyon boldoggá teszi őt – mondta Pataki Mónika.

Az édesanya hozzátette: tisztában volt vele, hogy a hosszúfülűek hajlamosak szétrágni például a lakásban található vezetékeket, de ezt a kockázatot bevállalta, amikor megvásárolta Cukit. Az anyuka emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy a nyúltartással ugyanúgy kötelességeket vállal magára az ember, mint bármelyik másik állat esetében.

– Szerintem a gyerekeknek csak akkor szabad állatot vásárolni, ha már megértik: a házi kedvence körüli teendőkből bizony nekik is ki kell venniük a részüket. Én úgy gondolom, hogy egy tíz év alatti gyerkőcnek még nagyon nehéz például azt elmagyarázni, hogy bizony neki kell kitakarítania a nyusziját. Ehhez kell egyfajta érettség. Emellett például az utazásaink szervezésénél is figyelnünk kell rá, hogy olyan szálláshely mellet döntsünk, ahová Cuki is velünk tarthat. Erre azért van szükség, mert egy olyan tapsifüles megőrzésére, ami megszokta, hogy egész nap a lakásban szaladgálhat, nem tudunk akárkit megkérni – hangsúlyozta Pataki Mónika, aki azt is elárulta, hogy náluk is a lánya felel Cuki tisztán tartásáért és amióta a nyuszi a családjuk tagja, Zsófi viselkedése még felelősségteljesebb lett.

A legjelentősebb költséget a takarmányozás jelenti

Godó Oszkár arra is felhívta a figyelmet, hogy egy élő nyúl tartásának természetesen vannak anyagi vonzatai is.

– Egy tapsifüles ára fajtától függően öt- és húszezer forint között mozog. A tartáshoz szükséges felszerelések, például a ketrec, az etetők, az itató, szénatartó vagy estleg alomtálca értéke mindent összevetve legalább 40 ezer forintba fog kerülni. A legnagyobb ráfordítást kétség kívül a takarmányozás igényli, ami egy évben akár a 120 ezer forintot is elérheti. Emellett az állatorvosi ellátásért is fizetni kell minden évben, ami a legjobb esetben hozzávetőleg 20 ezer forintból kijön, de ha betegeskedik a kedvencünk, akkor ez akár egy 500 ezer forintos kiadást is jelenthet – fejtette ki Godó Oszkár, majd hozzátette: egy nyúl átlagosan tíz évig él, ami azt jelenti, hogy a tartáshoz kapcsolódó költségek közel másfél millió forintra fognak rúgni.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában