2021.03.03. 13:30
Szakkörön nevelnek horgászpalántákat a dorogházi iskolában
Többéves hagyománya van a dorogházi általános iskolában a horgászszakkörnek, amelyen jelenleg tizenöt diák sajátíthatja el a pecázáshoz szükséges ismereteket. A napokban a spiccbotok felszerelését, illetve a pontos bedobást és etetést gyakorolhatták a gyerekek egyedi módszerrel, amely nemcsak a szakkörös, hanem a napközis diákok körében is osztatlan sikert aratott.
Kapás Imre horgászszakkört tart a dorogházi általános iskolásoknak az intézmény udvarán Fotó: Hegedűs Márk
Fotó: Hegedűs Márk
Több éve hagyomány már az Aba Sámuel Általános Iskola Móra Ferenc Tagintézményében, hogy szakkört indítanak a horgászat iránt érdeklődő diákoknak.
Kapás Imre, a Horgász Egyesületek Nógrád Megyei Szövetségének ügyvezető igazgatója, a szakkör vezetője elmondta: lényeges, hogy a fiatalok megértsék, a horgászat jóval többről szól, mint a víz kizsákmányolása.
– A diákok tanulnak egyebek mellett a környezetvédelemről, a halbiológiáról, a kopoltyúsok betegségeiről vagy a védett fajokról egyaránt. A foglalkozásokon a gyerekek természetesen számukra is befogadható módon sajátíthatják el ezeket az ismereteket. A szakkör célja, hogy felkészítse a fiatalokat a gyakorló horgászatra, illetve a tanév végén esedékes horgászvizsgára. Az ehhez szükséges tanmenetet és szakmai anyagot a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) szeptemberre állította volna össze. Sajnos ez előreláthatólag tavasz elejére csúszik majd a szervezet pluszfeladatai – például a Covid–19 vírus vagy a HORINFO rendszer új funkcióinak beüzemelésével kapcsolatos – miatt. Persze a szakkörök vezetői folyamatosan adják át a tudást a horgászpalántáknak, de mindenképp nagy segítséget jelent majd nekik, ha megérkezik a központilag kidolgozott tematika – mondta Kapás Imre.
A dorogházi általános iskolában minden második héten tizenöt, főként felső tagozatos diák vesz részt a délutáni, tömbösített óraszámú horgászfoglalkozáson. A gyerekek a napokban megtanulták, hogyan kell egy spiccbotot felszerelniük, majd a kész botokkal gyakorolhatták a bedobást. A fiatalok egymás után próbálták eltalálni a damilra fűzött csalikkal a célt, azaz egy vízzel feltöltött szemetesvödröt.
A legizgalmasabb játékos feladat pedig csak ezután következett! A szakkör vezetője úgy fogalmazott, hogy a pontos etetés a sikeres horgászat egyik alapja. Így a diákok az akkor még rendelkezésre álló téli csapadékból golyókat formáltak – ahogy azt majd az etetőanyaggal is tenni kell – és alsó dobással próbáltak beletalálni a vödörbe. A délutáni feladatok nem csak a horgászpalánták körében arattak osztatlan sikert, hiszen a napközis tanulók is érdeklődve állták körbe a célba dobó csapat tagjait.
– A hideg hónapok után már nagyon várjuk a gyerekekkel a jó időt, hogy kimehessünk a tópartra pecázni. Idén két helyszínen szerezhetnek rutint a horgászatban a diákok. Dérer István, a Bátonyterenye-Maconkai Szabadidő- és Sporthorgász Egyesület elnöke felajánlotta, hogy látogassunk el hozzájuk a fiatalokkal. A másik víztározó, ahol gyakorolhatják a diákok az elméletben tanultakat az Acélgyári Szabadidő és Sporthorgász Egyesület gondozásában lévő Mátraszelei-tó lesz – fejtette ki a szakkör, valamint ez utóbbi egyesület vezetője.
Kapás Imre azt is hozzátette: lesznek olyan a szakkörhöz tartozó programok, amelyeket a koronavírus-járvány miatt idén ki kell hagyniuk. Ilyen például a Fegyver, Horgászat, Vadászat Nemzetközi Kiállítás (FeHoVa), amelyre a korábbi években a MOHOSZ segítségével látogathattak el a horgásznövendékek.
Csak néhány szakkör indulhatott el az országban
A Magyar Országos Horgász Szövetség már évekkel ezelőtt elindította a szakkör programot. A foglalkozásokat rendszerint a horgászegyesületek vezetői, illetve legtapasztaltabb pecásai vezetik. Ennek következtében idén országosan alig több mint húsz horgászszakkör tudott elindulni, hiszen a Covid–19 vírus miatt szeptembertől a diákokon, illetve az intézményekben dolgozókon kívül senki sem léphet be az iskolákba.
Dorogházán is csak azért folyhatnak zavartalanul a foglalkozások, mert Kapás Imre, a szakkör vezetője maga is óraadó tanár az intézményben. Amint mondta: e nehéz időkben különösen nagy segítséget jelentenek azok, akik valamilyen formában segítik a szakkörök működését. Kapás Imre úgy fogalmazott, hogy az ilyen támogatók, illetve a pedagógusi végzettséggel rendelkező lelkes horgászok nélkül biztosan nem indulhatott volna idén horgászszakkör sehol az országban.