Magyar Honvédség

2021.02.01. 16:20

Harminchat tartalékos katona kezdi meg kiképzését Nógrád megyében

A Magyar Honvédség tavaly – a járvány berobbanása után – indította el a speciális önkéntes tartalékos katonai szolgálatot, hogy a vészterhes időszakban állásukat vesztett civileknek új alternatívát és segítséget kínáljon. A munkahelyteremtő program idén tovább folytatódik, Nógrád megyében hétfőn 36 önkéntes írta alá szerződését.

Palchuber Kinga

Forrás: NMH

Fotó: H. Cs.

A Magyar Honvédség (MH) az ország egyik legnagyobb és legbiztosabb munkáltatója, amely a koronavírus-járvány elleni védekezésben országszerte több ezer ember foglalkoztatásában is szerepet vállalt. Szűkebb hazánkban tavaly 120 érdeklődő jelentkezett a speciális önkéntes tartalékos szolgálatra (SÖTT), de továbbra is nagy az érdeklődés e lehetőség iránt a megyében. A felkészítést változó korosztályú – 18 és 54 év között – érdeklődők vállalták, köztük szép számban nők is.

Hétfőn országszerte tíz helyszínen majd’ háromszáz civil vonult be a kötelékbe. Ebből Nógrád megyében 36 önkéntes írta alá szerződését, akiknek kiképzése a Magyar Honvédség 2. vitéz Vattay Antal Területvédelmi Ezred 25. Keresztényszigethy Sándor Területvédelmi Zászlóalj katonáival már kedden megkezdődik.

Nők is szép számban jelentkeztek a speciális önkéntes tartalékos szolgálatra
Fotó: Hüvösi Csaba / NMH

Szűcs Antal százados, a MH Katonai Igazgatási és Központi Nyilvántartó Parancsnokság 3. Katonai Igazgatási és Érdekvédelmi Iroda (KIKNYP 3. KIÉI) megbízott vezetője a Nool.hu érdeklődésére elmondta: a SÖTT a munkahelyüket elveszítő, felnőtt korú, erkölcsi bizonyítvánnyal rendelkező magyar állampolgároknak nyújt elhelyezkedési lehetőséget. Hozzátette: a honvédségnél szinte mindenki megtalálhatja számításait, hiszen a klasszikus katonai feladatok mellett valamennyi civil szakma – ápoló, logisztikus, pénzügyes – képviselőit tudják alkalmazni.

– Irodánk a toborzást, a behívási feladatokat és a dokumentumok előkészítését végzi. A nógrádi jelentkezők aránya országos szinten nagyon jó, egyre többen vállalják a kiképzéssel járó kihívásokat. Fél év alatt a jelentkezők elméletben és gyakorlatban is teljes körű katonai ismereteket sajátíthatnak el. Ezt követően a szolgálat még újabb hat hónappal meghosszabbítható, továbbá az érdeklődők áttérhetnek más tartalékos szolgálati formára, vagy pályájukat akár szerződéses katonaként is folytathatják a megfelelő fizikai, pszichikai és egészségügyi feltételek birtokában – emelte ki a százados.

A speciális önkéntes tartalékosok kiképzésük ideje alatt bruttó 161 ezer forint illetményt, utazási költségtérítést, ruházati ellátást és étkezést is kapnak
Fotó: Hüvösi Csaba / NMH

A felvételt nyert katonák három ciklusban végzik hat hónapos szolgálatukat, amely során az alap-, általános lövész és szakkiképzésen is hasznos katonai tapasztalatokat szereznek. A foglalkozások heti negyven órában zajlanak a lakóhelyükhöz legközelebbi kiképzőhelyen, ahonnan naponta hazamehetnek. Amennyiben a jelentkező úgy határoz, hogy visszatérne a civil életbe, azt hátrányos következmények nélkül bármikor megteheti.

– A speciális önkéntes tartalékosok kiképzésük ideje alatt bruttó 161 ezer forint illetményt, utazási költségtérítést, ruházati ellátást és étkezést is kapnak – ismertette Szűcs Antal, hozzátéve: – A cél az, hogy a civil lakosság a katonai pályára ne csak átmeneti megoldásként tekintsen, hiszen a honvédség mindenkor biztos megélhetést és anyagi hátteret jelenthet a hazafias állampolgároknak.

A Magyar Honvédség tervei között idén is több speciális csoport felkészítése szerepel, így a nógrádi iroda munkatársai továbbra is várják az önkéntesek jelentkezését.

Továbbra is várják a jelentkezőket

A speciális önkéntes tartalékos szolgálathoz bárki önként csatlakozhat, aki megfelel az előírásoknak. Szűcs Antal elmondta: a jelentkezés feltétele a büntetlen előélet, a 18. életév betöltése, az általános iskolai végzettség, valamint egy eredményes egészségügyi és pszichológiai vizsgálat. A szolgálati forma bár a járvány miatt nehéz helyzetbe került állampolgárok számára indult, a MH folyamatosan várja mindazon civil lakosok jelentkezését, akik a fenti feltételeknek megfelelnek. További információt kérni és jelentkezni Salgótarjánban, a Bartók Béla út 10. szám alatti toborzóirodában lehet, de a honvédség weboldalán, a megyei kormányhivatalokban és a 06-32-416-622-es telefonszámon is lehet tájékozódni a speciális lehetőségről. A foglalkozásokon az elméleti szintű jogi, hadijogi és logisztikai ismeretek megszerzésén túl az önkéntesek részt vesznek alaki, harcászati és a fegyverzettechnikai foglalkozásokon, míg a hatodik héten éles lőgyakorlatot hajtanak végre.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában