vízkereszt

2021.01.06. 17:30

Kezdődik az egykori karácsonyfák újrahasznosítása Nógrád megyében

Az ünnepek végével és vízkeresztet követően egyre több karácsonyfát találunk a kukák mellett. A illetékes szervezetek összegyűjtik a kidobott tűlevelűeket, amelyeket feldolgoznak, majd újrahasznosítanak.

Nagy Orsolya

Az emberek többnyire vízkeresztkor kezdik kidobni a karácsonyfákat, amelyek nemrég még otthonukat díszítették

Forrás: NMH

Fotó: Hüvösi Csaba

Az emberek a hagyományoknak megfelelően többnyire vízkeresztkor kezdik kidobni a karácsonyfákat, amelyek nemrég még a meghitt családi otthonokat díszítették. Salgótarjánban, Pásztón és Bátonyterenyén a VGÜ Salgótarjáni Hulladékgazdálkodási és Városüzemeltetési Nonprofit Kft. felel az elszáradt fák eltakarításáért.

– A kidobott fenyőfákat többféle módon hasznosítjuk. Ennek érdekében úgynevezett céljáratokkal, elkülönített módon gyűjtjük össze a tűlevelűeket, az igényeknek megfelelő gyakorisággal – mondta el portálunknak korábban Nagy László, a VGÜ igazgatóhelyettese.

Hozzátette: az összegyűjtött karácsonyfákat Salgótarjánba, a csókáspusztai Térségi Kommunális Szilárd Hulladéklerakó Telepre szállítják, ahol előkezelés (aprítás és ­biológiai stabilizálás) után a hulladékdepónia lezárására és takarására használják fel.

Az igazgatóhelyettes arra kér mindenkit, hogy a közterületek rendjének és tisztaságának megóvása, valamint a balesetek elkerülése érdekében a tűlevelűeket ne dobják az úttestre, a parkokba és a zöldterületekre. Ehelyett inkább helyezzék azokat a szemétgyűjtő konténerek mellé, ahonnan folyamatos az elszállítás. Mindezek betartásával kollégáinak munkáját és az újrahasznosítást is segíthetik.

Az emberek többnyire vízkeresztkor kezdik kidobni a karácsonyfákat, amelyek nemrég még otthonukat díszítették
Fotó: Hüvösi Csaba / NMH

Fontos, a fenyő teljesen csupasz legyen, azaz mentes minden dísztől, szaloncukros papírtól, karácsonyfatalptól, fényfüzér-, valamint fémmaradványoktól. A másfél méternél nagyobb fákat az elszállítás megkönnyítése érdekében kettévágva kell kitenni.

Kovács Csaba, a Balassagyarmati Városüzemeltetési Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a városban kétszer végeznek szervezett gyűjtést, amit vízkereszt után pár nappal kezdenek el. Két városrészben, az északiban és a déliben külön-külön zajlik majd a tűlevelűek összeszedése, amelyeket a nógrádmarcali hulladékkezelő létesítménybe szállítanak.

Taron és Jobbágyiban az NHSZ Mátra Hulladékkezelő Nonprofit Kft. végzi a fenyőfák begyűjtését. A társaság ugyancsak a fent már említett szabályok betartását kéri, illetve arra hívja fel a figyelmet, hogy aki lemarad a gyűjtésről, az a gyöngyösi kihelyezett udvarban díjmentesen leadhatja a fenyőfát.

Nincs már szükség az „iránytűre”

Bár vannak, akik praktikussági okok miatt az új év eljövetelével, még a munkakezdés előtt lebontják a karácsonyfát, sokan még mindig várnak vele január 6-ig, azaz vízkeresztig. De miért pont ekkor kell búcsút mondani neki? A válasz a keresztény hagyományokban rejlik. Január 6-án érkeztek meg Betlehembe a napkeleti bölcsek, akiket egy csillag vezetett el a kis Jézushoz. Innen a fa tetején lévő csillagdísz, ami a betlehemi csillagot jelképezi. Ha korábban bontják le a fát, akkor a bölcsek elvesztik iránymutatójukat, megérkezésük után azonban már nem volt rá szükségük. Így esik tehát január hatodikára, vízkeresztre a karácsonyfa lebontásának ideje és veszi kezdetét a farsangi időszak, amely egészen húsvétig tart.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában