2020.07.18. 07:00
Kedvenc plüssmaci is segíthet az óvodai beilleszkedésben
Izgalmakkal és félelmekkel teli időszakot jelent egy család életében, amikor a kisgyermek eléri az óvodáskort, különösen, ha előtte alig találkozott gyermekekkel.
A bölcsődéből érkezők hamarabb hozzászoknak az óvodai mindennapokhoz
Forrás: NMH
Fotó: Hegedűs Márk
– A bölcsődéből érkezők könnyebben alkalmazkodnak és hamarabb hozzászoknak az óvodai mindennapokhoz, míg a családból érkezőknek ez akár hosszabb időbe telhet – mondta Antal Éva, a salgótarjáni Csimpilimpi Családi Bölcsőde vezetője. Hozzátette: a gyermekek így már jóval a hároméves kor elérése előtt hozzászoknak kortársaik és a felnőttek jelenlétéhez, ami nagyban segíti az együttműködést a későbbiekben.
A bölcsődében az óvodába készülőket fokozatosan nevelik az önállóságra, gyakorolják többek között az öltözködést és a szobatisztaságot; ezek az óvodaérettség feltételei közé tartoznak.
– Természetesen adódik olyan eset, amikor ez később alakul ki, és egy-egy alkalommal még szükség van a pelenkára kiscsoportban. Ám ahogy a szobatisztaság, úgy a szülőktől való elválás is gyermekfüggő, nincsenek mindenkinél alkalmazható szabályok – mondta Angyalné Andó Mária, a Salgótarjáni Összevont Óvodák vezetője.
Hozzátette: beszoktatáskor van olyan apróság, akit már az első nap az óvodában hagynak a szülei, míg vannak, akiknek tovább tart a beilleszkedés. Általában véve azonban ez a folyamat zökkenőmentesen szokott zajlani, kirívó esettel ritkán találkoznak.
Sokat jelent, hogy óvodakezdés környékén a leendő kiscsoportosoknak lehetőségük van felfedezni az új környezetet, bejárhatják az épületet, kipróbálhatják a játékokat, a családlátogatás alkalmával pedig megismerkedhetnek az óvónénivel. Ez ugyancsak megkönnyíti a későbbiekben a beilleszkedést.
A szakaszos beszoktatás alkalmával a kisgyermek nem azonnal vesz részt a csoport tevékenységeiben. Ezt általában az óvodákban úgy tervezik, hogy egy napon egyszerre csak egy kisgyermeket fogadnak, ezáltal egy bensőséges hangulatot teremtve, ahol minden figyelem a gyerkőcre irányul.
– Kezdetben általában az anyukával közösen pár órát töltenek a csoportszobában, majd pár napos ismerkedés után a szülő egyre hosszabb időre hagyja itt a gyermekét – mondta Ferhanné Kis Ildikó, a salgótarjáni Pitypang Tagóvoda vezetője.
Leszögezte: ilyenkor a szülő azzal segíthet a legtöbbet, ha a gyermek nem látja rajta, hogy neki is fáj a búcsúzás. Ha az anyuka maga is könnyezik, a csöppségnek is hosszabb ideig tarthat az elválás. Fontos, hogy óvodába lépés előtt otthon felkészítsék a csemetét, mennyi új élmény, játék és barátok várnak rá, amely felkelti a gyermek érdeklődését, kíváncsiságát.
– Emellett az is segítheti, hogy a gyermek megszokja az óvodát, ha otthonról magával hozhatja például a kedvenc plüssfiguráját, a párnáját vagy a játékát, amihez ragaszkodik – fejtette ki a vezető óvónő.
Hozzátette: a csoporttársak támogatják a legkisebbeket, de az anyától való leválás nagymértékben függ a szülői hozzáállástól is. A szokások, a szabályok és a napirend biztonságot ad a gyerkőcök számára, így azt érdemes betartani, főleg amikor a szülő érte megy az óvodába.
– Ha a gyermeknek megígérjük, hogy ebéd után érte megyünk, az úgy történjen, ezáltal elkerülhetjük a rossz élményeket, és biztonságban fogja érezni magát – tanácsolta az óvodavezető.
Egész nyáron nyitva tart az óvoda
Angyalné Andó Mária elmondta, hogy minden óvoda – kivétel nélkül – egész nyáron teljes nyitvatartási rend mellett fogadja a gyermekeket. A veszélyhelyzet megszűnésével erre egyre nagyobb igény mutatkozik.
– A szülők több mint fele él a nyári óvodai gondozás lehetőségével, főleg az iskolába készülők maradnak otthon, de számukra is biztosítjuk szeptemberig a gyermekfelügyeletet, kirándulásokkal, foglalkozásokkal és színes szabadidős programokkal tűzdelve – mondta Angyalné Andó Mária.
Visszatérve a régi kerékvágásba, az óvodák fokozottan ügyelnek a védekezésre, gyakrabban fertőtlenítik az intézményt. A dolgozók, a szülők és a gyermekek is szigorúan betartják a higiéniai szabályokat.