kaptár

2020.03.10. 06:50

Közeleg a kikelet, zümmög már a méh Nógrádban is

Közeledik a kikelet, a kaptárakban is egyre hangosabban döngicsélnek a méhek. A méhészeti szaktanácsadó szerint azonban korai még a kaptárak felnyitása, hiszen jöhetnek még márciusban kemény mínuszok.

Veres Edina

20190711 Nagykanizsa Somogyi Gyula méhész Fotó: Szakony Attila SzA. Zalai Hírlap

Fotó: Szakony Attila

A tél végéhez közeledve a kaptárakban a méhcsaládok is egyre inkább érzik, hogy közel már a kikelet. Ugyanakkor nem árt vigyázni, a meleg időjárás még könnyen a visszájára fordulhat.

Ezt Simon Gergő meteorológus is megerősítette. Tájékoztatása szerint a tavasz első hónapjának közepe felé az átlagoshoz közeli időre kell számítani, a hőmérők higanyszálai legfeljebb 10 Celsius-fokig kúsznak majd, de bármikor visszatérhet a hideg.

Ugyanerre figyelmeztet Fekete József, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) elnökhelyettese, illetve Nógrád megyei szaktanácsadója. Mint mondta: bizony láttak már a megye méhészei havat március közepén.

– Az előző években jellemzően a tél utolsó hónapjában nagyon enyhére fordult az idő. Szinte beköszöntött a tavasz, majd később visszatértek a kemény mínuszok. Az eddigi egyenletes, 0 fok körüli hőmérséklet és az enyhe fagyok kedveztek a mézgyűjtő rovaroknak, csakúgy mint a parazitájuk, az atka elleni védelemnek. Az előjelekből arra következtethetünk, hogy a védekezést és a téliesítést megfelelően sikerült kivitelezni. Konkrét következtetéseket persze csak tavasszal, a kaptárak felnyitását és átvizsgálását követően vonhatunk le – tudatta.

A méhészetekben a hideg évszak beköszöntével karbantartási munkákat végeznek a szakemberek, így például a viasz kifőzését, a műlép készítését és cseréjét, a keretlécek és más eszközök javítását. Emellett vannak egyéb kártevők is, amelyek ellen meg kell védeni a méheket.

Érzik a méhcsaládok a tavasz közeledtét – mondta Fekete József
Fotó: L.B. / NMH

– Sokaknak talán meglepő, de elsősorban a madarakat kell távol tartani a kaptáraktól. Ennek a legegyszerűbb módja, hogy a méhek otthonától távol eső helyen madáretetőt helyeznek ki a méhészek, és a tél folyamán eleséggel látják el az éhes begyeket. Ugyanígy az egér vagy a cickány is szívesen keres magának száraz menedéket, a kaptárban kárt okozva ezzel. A rágcsálók ellen már ősszel érdemes felszerelni a méhlakások bejáratára egy hét milliméteres nyílású rácsot, amelyen a méhek még kiférnek – hangsúlyozta Fekete József.

Hozzátette: a méheket télen mindenféle zavaró tényezőtől óvni kell, hiszen ez a pihenőidejük. A méhész egy gumicső segítségével ellenőrizheti a kaptárban zajló eseményeket. A halk zúgás a legjobb jel, igaz a téli felkészítés munkájának végérvényes hatékonyságával ez esetben is csak a kaptárak felnyitása után szembesülhetnek a szakemberek.

Ahogy portálunk is beszámolt róla, a napokban nívós méhésztalálkozónak adott otthont Balassagyarmat.

Megyénkben tavaly ősszel csaknem 33 ezer méhcsaládot téliesítettek be szűkebb hazánk méhészei, amely a 2018-as adatokhoz képest csaknem 10 százalékos – közel 4 ezer méhcsaládos – csökkenés. A beteleltetett méhcsaládok számának folyamatosvisszaesése a munkaerőpiaci helyzetnek is betudható, hiszen egyre több méhésznek éri meg visszatérni ahhoz a szakmához, amit a méhészet előtt űztek.

Fekete József kitért arra is, hogy a méhésztársadalom öregszik. Ráadásul ez a szakma nem nyújt olyan versenyképes jövedelmet, amely tömegével vonzaná a fiatalokat. Várható, hogy tovább folytatódik a csökkenő tendencia.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában