2019.12.10. 21:07
Restaurált oltárkép látható a szécsénkei templomban
Három jelenetet idéz fel Szent Márton életéből Takács István (1901–1985) oltárképe, amely néhány napja régi pompájában díszíti a szécsénkei templomot.
Hulitka Róbert plébános tart misét az oltárkép előtt
Forrás: NMH
Fotó: T. D.
Hevér Boglárka, a község polgármestere elmondta, a szentélyben eredetileg egy Szent Mártont ábrázoló olajfestmény volt, ezt váltotta a mezőkövesdi származású, főként a huszadik század második felében alkotó Takács István műve. A művész alkotásai az ország 290 templomában fellelhetőek, a legismertebb közülük az egri bazilika kupolafreskója. Nógrád megyében Becskén, Tereskén, Nézsán és Nógrádsápon is látható egy-egy oltárképe. A szécsénkei értéktár bizottság vezetője, Nagyné Hevér Katalin szervezésében október végén kirándultak Mezőkövesdre, ahol a Takács István Gyűjteményben tisztelegtek a templomfestő emléke előtt.
A restaurált kép a Pannóniában, a mai Szombathely városában született, pogány katonából megtért személyiség életének három legfontosabb mozzanatát emeli ki. Balról látható, amikor a koldusnak adja harci köpönyegének egy részét. Ezt követően jelent meg álmában Jézus, a koldusnak adott köpenyben – ez a látomásbeli találkozás vezetett el végül Márton megkeresztelkedéséhez. A jobb oldalon látható az oltárképen egy liba is. A legenda szerint, amikor Tours püspökévé akarták kinevezni, ő nem találta önmagát méltónak erre a címre, és elmenekülve egy libaólban bujkált. A háziállatok hangos gágogása azonban elárulta, hol rejtőzik, rátaláltak és végül elfogadta új hivatását, ami kiemelkedő hittérítő munkával párosult.
Szent Márton kultusza a templom felépítése óta, azaz több mint száz éve jelentős a településen.