2019.12.20. 11:20
Fél évszázadot idéztek vissza a balassagyarmati iskolában
Fennállásának ötvenedik évfordulóját ünnepli a Balassagyarmati Dózsa György Általános Iskola. Az intézmény 1969-ben, december közepén nyitotta meg kapuit, és a jubileumot köszöntő rendezvénysorozat központi eseményét éppen ehhez az időponthoz igazították a szervezők.
A minap az iskola bejáratánál a jelenlegi nevelők és tanárok fogadták a vendégeket, köztük ma már nyugállományban lévő kollégáikat. Soraikban feltűnt Polyák Ferenc, aki a kezdetektől húsz éven át látta el az igazgatói feladatokat.
50 éves a Dózsa
Az esemény felvezetéseként Mészáros Lászlóné szavalta el Tóth Árpád: Köszöntő című költeményét, majd Csach Gábor, Balassagyarmat polgármestere emelkedett szólásra. Kiemelte, hogy annak idején, fél évszázada több szempont és körülmény indokolta a Dózsa iskola megalapítását. Egyrészt az úgynevezett Ratkó-korszak gyermekáldás-hatásai később érték el a várost, és ezek a gyerekek a hatvanas évek második felében értek el iskoláskorba. Másrészt a település keleti része gyors ütemben épült, és igény támadt arra, hogy egy oktatási intézmény is létesüljön itt. Így az egykori FŐSPED-telephelyen iskolát emeltek, és 1969 végén megindult a tanítás. A polgármester hozzátette, 1985-re a dózsás tanulók létszáma elérte a 780 főt. Ma egész Balassagyarmaton járnak ennyien általános iskolába. Csach Gábor kifejtette, az intézmény vezetői egyéni kezdeményezések tömegével léptek elő, ennek következményeként alakult meg a sporttagozat, amivel később országos hírnevet szereztek.
Nagyné Barna Orsolya, a Balassagyarmati Tankerületi Központ igazgatója üdvözlő beszédében a közelmúlt legfontosabb fejleményeit hangsúlyozta. Megemlítette, hogy az utóbbi időszakban több, komoly fejlesztés történt. Az EFOP-pályázat keretében 75 millió forint értékben volt infrastrukturális korszerűsítés, külsőleg-belsőleg megújult a néhai igazgató, Urbán Árpád nevét viselő tornaterem, a Kodály-program részeként elektromos zongorát vásárolhattak, a gyerekek különböző ingyenes, nyári táborokban üdülhettek, illetve a digitális oktatást is segítették eszközbeszerzésekkel.
Szabó Csaba, az iskola igazgatója az egyik tanteremben berendezett iskolatörténeti kiállítást ajánlotta az érdeklődők figyelmébe, valamint a művésztanárok alkotásaiból összeállított tárlatot nyitotta meg, kiemelve, hogy rendkívül sok munka eredménye az egész jubileumi esztendő programsorozatának kialakítása, amivel minél méltóbbá szeretnék tenni a megemlékezést.
A rendezvényt Lévárdi Beáta zongorajátéka és Siket Norbert költő erre az alkalomra szerzett rímgyűjteménye színesítette, végezetül Úrhegyiné Lázai Tünde és Taskó András tanárok beszélgettek nemzetközi és országos hírnevet szerzett régi tanítványaikkal.