2019.11.22. 06:50
Nógrádban is pénzügyi támogatást kapnak az alapellátó fogorvosok
Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) több lépésben 2021-ig plusz pénzügyi forrást biztosít a fogorvosi ellátórendszer számára. Idén egyszeri támogatást, jövőre pedig 250 ezer forintos díjemelést kapnak az alap- és szakellátást nyújtó fogorvosok.
Fogorvosi kezelés: magasak a költségek, kevés az utána fizetett költségvetési támogatás Illusztrációs fotó
Fotó: (c)Torjay Foto
Már tavasz óta folytak az egyeztetések a kamara és szakminisztérium között, mert veszélybe került a biztonságos betegellátás. Elmarad a körzeti orvosokhoz képest az alap- és szakellátást nyújtó fogorvosok támogatása: a hétezer hazai fogorvos közül csak minden második vállal közfinanszírozást. Sok fiatal szakember elment külföldre, vagy nagyobb magánklinikákon helyezkedtek el.
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) Fogorvosok Területi Szervezetének meghívására az augusztus végi ülésen dr. Horváth Ildikó egészségügyért felelős államtitkár ismertette a napokban az EMMI javaslatát. Ennek értelmében több lépésben, 2021-ig bezárólag a fogorvosi ellátórendszer pluszforráshoz juthat. Az EMMI idén 4,44 milliárd forintos pluszforrást biztosít majd az egyszeri kiegészítő 1,5 millió forintos díjazásra. Ebből a heti 30 órát dolgozó alapellátó fogorvosok és fogorvosi szakellátók részesülhetnek.
Jövőre 250 ezer forintos díjemelést kaphatnak, így a jelenlegi havi 130 ezer forint helyett, majd 380 ezer forint rezsitámogatással járulnak hozzá a közfinanszírozott fogászatok működéséhez. A tervek szerint ez utóbbi összeget 2021-ben még további 140 ezer forinttal emelnék meg.
– Közismert, hogy a fogászati alapellátás nincs könnyű helyzetben, a szakellátásról nem is beszélve. Éppen ezért születtek meg a pénzügyi támogatásról szóló döntések – mondta el portálunknak dr. Kerényi Csaba, a MOK Fogorvosi Tagozatának Nógrád megyei elnöke. Hozzátette: a fogászati alapanyagok, a berendezések, a műszerek költsége igen magas, emellett ott vannak még a bérjárulékok és a rezsi is. Ezeket mind ki kell fizetni.
– Ebből is látszik, hogy a költségeink sokkal nagyobbak a háziorvosokénál, mégis kevesebb támogatást kapunk. A MOK Fogorvosok Területi Szervezetének vezetése éppen ezért azt szeretné elérni, hogy a fogászat, mint alapellátás minél hamarabb és nagyobb mértékben felzárkózhasson. A mostani intézkedés első kiemelt lépése az idei évi egyszeri támogatás. Fontos azonban, hogy az emelések utáni összeg sem lesz elegendő a költségek kielégítésére. Mindazonáltal úgy gondolom, hogy jó irányba történtek változások – mondta.
Hiányra helyettesítés a megoldás
A fogászati ellátásnak két része van: alapellátást mindenki végez körzeti beosztás szerint, beleértve a foghúzást, a fogmegtartó kezeléseket és a fogpótlást. A szakellátás része a fogszabályzás, a szájsebészet.
– Nógrádban is vannak betöltetlen fogorvosi állások, de kijelenthetjük, hogy nincs ellátatlanság, ezt a problémát helyettesítéssel orvosoljuk – mondta dr. Kerényi Csaba. Hozzátette: bár egyre több nógrádi fiatal szerzi meg a szakképesítést, mégis inkább Budapesten vagy külföldön vállalnak munkát. Ennek oka sokrétű. A szécsényi fogorvos szerint nehézséget okoz, hogy a társadalombiztosítás által finanszírozott fogszabályzás nem elérhető Nógrádban. Ez a lehetőség legközelebb a Heim Pál Kórházban vehető igénybe, de sok esetben már az utazás is gondot okoz. Ezért most azon dolgoznak, hogy a szolgáltatás újra elérhető legyen Nógrád megyében.