2019.04.12. 06:56
Tájházzal védenék az egyik leghíresebb nógrádikumot Mátrakeresztesen
A hagyományos fakanálkészítés titkát máig megőrizték a mátrakeresztesiek. Rövidesen lehetőségük lesz mindezt be is mutatni az érdeklődőknek, ugyanis hamarosan tájházat alakítanak ki a városrészben.
Féltve őrzik hagyományaikat a mátrkeresztesiek
Forrás: N.M.H.
Fotó: Hüvösi Csaba
Az egyik leghíresebb nógrádikum a fakanál, amelynek készítése napjainkra hagyománnyá nőtte ki magát. A helyi termékek az ország összes konyhájába eljutnak, de még külföldre is. A mátrakeresztesi fakanálkészítés hosszú évekre nyúlik vissza, hiszen már a falu alapításakor is kézművességből keresték meg a lakók a mindennapi betevőt. A termékek gyártása pedig a mai napig zajlik, de most már nem kézzel, hanem gépekkel dolgoznak a szakemberek.
A Mátrakeresztesi Hagyományőrző Egyesület tagjai szívvel-lélekkel őrzik és ápolják a fakanálkészítés hagyományait. A helyi asszonyok szinte minden Nógrád megyei rendezvényen jelen vannak, ahol megmutatják a legkülönlegesebb, fából készült termékeket és mesélnek is azok elkészítéséről.
Mint azt lapunknak elmondták, a fakanalat egyik háztartásban sem lehet nélkülözni, mindig szükség van rá és nem lehet helyettesíteni, ezért is olyan értékes. A fakanalak mellett mindenféle konyhai eszközt készítenek, így például só- és borstartót, vágódeszkát, lekvárfőzőt, rántót, lyukas kanalat és szűrőket is.
Ezen túlmenően nemcsak hétköznapi használatra gyártanak termékeket, hiszen számos díszített fatárgy is van. Ezek égetett technikával készülnek. Ezeket leginkább emlékbe, vagy ajándékba készítik.
A helyieknek régi álmuk, hogy a településen létesüljön egy fakanálmúzeum, valamint egy tájház. Most Pásztó önkormányzata ezt a régi vágyat valóra váltja, ugyanis nemrég úgy határoztak a városvezetők, hogy támogatják ezt a beruházást. Ezáltal az önkormányzat megvásárolt hatmillió forintért egy régi, hagyományos parasztházat a faluban, ahol az érdeklődők betekintést nyerhetnek majd a fakanálkészítés rejtelmeibe, valamint abba, hogyan is nézett ki egykor egy igazi mátrakeresztesi ház.
– Berendezünk majd egy tisztaszobát is – mondta lapunknak Bottyán Katalin, helyi művelődésszervező és etnográfus. – Ehhez már meg vannak a régi tárgyak, amelyeket a Mátrakeresztesi Hagyományőrző Egyesület tagjai gyűjtöttek össze a saját, családi hagyatékukból. Ezenkívül egy konyhát és a régi népviseletet is meg szeretnénk mutatni az érdeklődőknek. A legfontosabb, hogy egy műhelyt is létrehozunk, ahol az idelátogatók betekintést nyerhetnek abba is, hogyan készült eredetileg a kézműves fakanál. A Mátrakeresztesi Hagyományőrző Egyesület tagjai örülnek a kezdeményezésnek. Mint mondták a régi fakanál gyártása különbözik a maitól, hiszen napjainkban már gépekkel dolgoznak.
Az egyesület tagjai szerint a mai termékek már nem olyanok, mint régen voltak. A kézzel készülteknek ugyanis meg volt a maga varázsa, sajátossága és változatossága.
Jelenleg 8–10 vállalkozó foglalkozik fakanálgyártással, de már gépekkel dolgoznak.
Régen 50–60 darabot gyártottak egy nap. Igazi közösségkovácsoló szerepe volt a munkának, hiszen miközben dolgoztak, a családtagokkal és a barátokkal beszélgettek, vagy énekeltek. A tájházban ezt most feleleveníthetik.
– Szeretnénk, hogy a fakanálkészítés bekerüljön a nemzeti értéktárba, mert akkor talán a fiatalabbakat is jobban el tudnánk érni, és átadhatnánk nekik ezt a tudást. Bízom abban, hogy a múzeum látogatói hírét viszik ennek a hagyománynak, és többen csatlakoznak majd, hogy elsajátítsák a szakmát – árulta el Bottyán Katalin. Szerinte a kezdeményezés fellendítené a helyi turizmust is.
Az épület egy közösségi színtérként is működne, ahol a helyi gyerekek számára foglalkozásokat és rendezvényeket lehetne tartani.
Ezenkívül számos kép maradt meg a két világháború közötti időszakról, amelyeket szintén szeretnének bemutatni az érdeklődőknek. A tájház átadása az augusztusi falunapon esedékes.