2019.03.29. 11:30
Kamerákkal védenék az országzászló emlékhelyet Tarjánban
Több internetes posztban is szó esett már a salgótarjáni országzászló emlékhely szándékos rongálásáról, amely joggal háborítja fel a helyieket.
Forrás: N.M.H.
Fotó: HÜ
Az üggyel kapcsolatban megkerestük Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzatát, akik készséggel válaszoltak kérdéseinkre. Kíváncsiak voltunk, hogy milyen lépéseket tett a város a rongálások elkövetői ellen. Mint megtudtuk, Salgótarján közterületeinek kezelését a Salgótarján Foglalkoztatási Nonprofit Kft. látja el, akik minden esetben tettek feljelentést a Salgótarjáni Rendőrkapitányságon az elmúlt időszakban bekövetkezett, egyértelműen szándékos rongálások miatt. A tetteseket azonban eddig egyik esetben sem sikerült azonosítani, a nyomozást már két esetben az elkövető ismeretlen volta miatt megszüntették.
– A helyreállításról természetesen önkormányzatunk gondoskodik – mondta el Fekete Zsolt polgármester, akitől azt is megtudtuk, hogy a javítás hamarosan meg fog történni, azonban a rongálás jellege ezt ezidáig nem engedte meg. Sem a „firkálásokat„ eltüntetni, sem pedig az összetört mellvéd kijavítani nem lehet a fagyok megszüntéig.
Az önkormányzat próbál tenni a további vandálkodások ellen. Mint mondták, ez nem egy egyszerűen megoldható feladat az emlékhely elhelyezkedéséből adódóan.
– A rongálások megelőzése szinte lehetetlen, az elkövetők felderítése érdekében ezentúl mobil kamerákkal igyekszünk a területet megfigyelni, remélhetőleg sikerrel – tájékoztatott Salgótarján polgármestere.
Az emlékhely szándékos rongálásával kapcsolatban megkerestük a Nógrád Megyei Rendőr-főkapitányságot. Nágel Tamás, sajtóreferens tájékoztatása szerint a Salgótarjáni Rendőrkapitányságon a 2018. január elseje és a 2019. március 27-e közötti időszakban két esetben indult eljárás a Kálvárián található emlékmű megrongálása kapcsán.
Kérdésünkre, amely szerint sikerült-e felkutatni az elkövetőket a következő választ kaptuk:
– A Salgótarjáni Rendőrkapitányság egy esetben rongálás vétség megalapozott gyanúja miatt folytat továbbra is büntetőeljárást ismeretlen tettes ellen, míg a másik esetben a bűncselekménnyel összefüggésben egy 22 éves kazári férfit állítottak elő és hallgattak ki gyanúsítottként a nyomozók – mondta el Nágel Tamás.
Hogy milyen büntetésre számíthat, aki ilyen bűncselekményt követ el? A rendőrség munkatársa ebben is segítségünkre volt. Mint mondta, ezen kérdés tekintetében a Büntető törvénykönyvről szóló 2012. C törvény 371. paragrafusában foglaltak az irányadóak, vagyis egy évig terjedő a szabadságvesztés, ha a rongálás kisebb kárt okoz, vagy a szabálysértési értékhatárt meg nem haladó kárt okozó rongálást falfirka elhelyezésével vagy bűnszövetségben követik el. Három évet kaphat az elkövető, ha a rongálás nagyobb kárt okoz és védett kulturális javak körébe tartozó tárgyat, műemléket, régészeti lelőhelyet vagy régészeti leletet, vallási tisztelet tárgyát vagy templomot, vallásgyakorlásra rendelt más helyet, temetési helyet, temetkezési emlékhelyet, illetve temetőben vagy temetkezési emlékhelyen a halott emlékére rendelt tárgyat rongál meg. A büntetés egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztés, ha a rongálás jelentős kárt okoz, az elkövető a rongálást robbanóanyag vagy robbantószer felhasználásával követi el. A büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a rongálás különösen nagy kárt okoz. Öttől tíz évig terjedő böntetést is kaphat az illető, aki különösen jelentős kárt okoz.