2019.02.17. 15:20
Gondosan őrzik a hagyományokat Mohorán
Fennállásának harmadik évébe lépett a Mohorai Faluszépítő és Hagyományőrző Egyesület. A 2016-ban 12 taggal alapított egyesület célja, hogy óvja és ápolja Mohora kulturális értékeit, valamint közösségi összetartozást erősítő rendezvényeket szervezzen a településen.
Szépítik a falut, gondosan őrzik a helyi hagyományokat Mohorán
Forrás: NMH
Fotó: Torjay Attila
Az alapítók egyébként tagjai a helyi Széltolók néptáncegyüttesnek, művészeti vezetőjük Paluch Norbert, aki a szécsényi Palóc Néptáncegyüttesben is hasonló pozíciót tölt be.
A falu kulturális életében jelentős szerepet kap a folklórhagyomány, a népdalkincs, a viselet gazdagsága. A település nagyságához képest meglepő számú kulturális egyesület működik itt napjainkban, melyek szép bizonyítékai annak, hogy Mohora jelentős szellemi hagyatékkal rendelkezik és az ott élők ápolják is ezt az örökséget.
Lestár Dénessel, az egyesület vezetőjével beszélgettünk az eddigi tevékenységükről és jövőbeni terveikről.
– Nagyon fontos volt a néptánccsoport életében, hogy intézményesítettük a tevékenységünket, egyesületté váltunk, mert így komoly pályázati forrásokhoz jutunk. A Szécsényi Népművészeti Egyesület sikeres Hagyományőrzéssel az önkéntességért című pályázatának köszönhetően hároméves időtartamú projekt valósul meg Szécsényben és Mohorán. Ez összesen több mint 220 kisebb-nagyobb rendezvényt tartalmaz. Számos fellépésünk volt a határon innen és túl – mondta el Lestár Dénes.
Hozzátette: a néptánccsoport támogatásán kívül segítettek számos helyi rendezvény megszervezésében és lebonyolításában, együttműködve az önkormányzattal és a többi helyi akciócsoporttal. Besegítettek a mohorai Családi nap, a Mindenki karácsonya elnevezésű rendezvények megszervezésébe, a katolikus templom körüli tereprendezésben is részt vettek. Tavaly saját költségünkből egy buszmegállót újított fel az egyesületük a faluban. Az óvodánk alapítványát is több alkalommal támogatták már.
Az egyesület a jövőben borásztörténeti kiállítás szervezését tervezi a Dolinkai pincesornál, Mohora egyik településrészén, ahol borospincék és présházak találhatóak. Ezenkívül a közösségi házban közösségi tér kialakításához nyújtanak majd anyagi és humán erőforrást. Február 23-án pedig a mohorai templom felújításának támogatására szerveznek jótékonysági bált.
Szívesen segítünk
A közelmúltban Önkéntesség Magyarországon 2018 címmel végeztek kutatást hazánkban, amelynek eredményeit Budapesten egy szakmai konferencián mutatták be. Ebből kiderült, hogy Magyarországon egymillió ember legalább havonta önkénteskedik, arányuk összességében 32,9 százalékról 45,1 százalékra emelkedett, valamint az is, hogy a magyar felnőttek csaknem fele végzett már önkéntes tevékenységet életében. Az önkéntes tevékenység jellemzően a civil társadalom szerveződéseinek keretében – egyesületekben, alapítványokban – valósul meg.