2018.03.09. 17:06
Negyed évszázada önzetlenül segítenek
A salgótarjáni Szent Ilona Kommenda 16 lovagtárssal és több önkéntessel működik már több mint huszonöt esztendeje. A tagok sokszor éjt nappallá téve, hétvégét nem ismerve, önzetlenül dolgoznak azon, hogy a rászorulók életét elviselhetőbbé, szebbé varázsolják. Kiemelt céljuk a szegények, a hajléktalanok, a hátrányos helyzetű gyermekek, valamint a fogyatékkal élők segítése.
Örömteli nap volt a tagok életében, amikor 1991. szeptember elsején a helyi kórházban megtalálható Szent Lázár-kápolna létrejöttével Magyarországon az elsők között alakult meg újra Salgótarjánban a Szent Lázár Lovagrend Szent Ilona Kommendája – mondta el lapunknak Sipos Ákosné.
A Szent Lázár Lovagrend a határon túli magyarok sorsának javítását is figyelemmel kíséri. Évente több alkalommal szerveznek jótékonysági koncertet, amelynek teljes bevételét felajánlják a külhonban élőknek. Az ott tanuló magyar gyermekek iskoláját is segítették már, továbbá új templomok berendezéséhez is hozzájárultak.
Az elnök hozzátette, megalakulásuk óta számtalan nagy mennyiségű adomány érkezett hozzájuk a külföldi lovagrendek támogatásával. Ezek a küldemények a rászorultak, valamint a szükséget szenvedők megsegítését, támogatását szolgálták.
Feladataik közé tartozik többek között a krízishelyzetbe került személyek, illetve családok istápolása, továbbá a lehetőségek felkutatása az újrakezdéshez. A tárgyi adományok – bútor, lakás- és iskolai felszerelések, háztartási eszközök, ruhaneműk, lábbelik – útján van lehetőségük segíteni a társadalom szélére sodródott embereknek a visszailleszkedésben.
– A salgótarjáni Szent Lázár Megyei Kórházban, a Szent Lázár-kápolna folyamatos működési feltételeinek biztosításával kívánjuk segíteni a betegek lelki megerősítését és gyógyulását. Részt vállaltunk a Nógrád megyében – Balassagyarmaton, Pásztón és Salgótarjánban – működő gyógyintézmények rehabilitációs osztályain lévő elavult eszközállomány – kórházi ágyak, járókeretek, rollátorok – modernizálásában is – mondta Sipos Ákosné.
Kifejtette továbbá, hogy havonta szerveznek ruha- és lábbeliosztást a salgótarjáni Egészségügyi és Szociális Központban, a raktárhelyiségükben, valamint megyénk több településén is – például Karancskesziben, Nemtiben, Ságújfaluban és Somoskőújfaluban. Rendszeresen juttatnak el mikrobusznyi mennyiségű adományt az ott élő rászorulók számára. Ennek köszönhetően egy-egy helyszínen több száz családnak tudnak ilyen módon segítséget nyújtani.
Kiemelt feladatuknak tekintik továbbá a Szent Lázár Megyei Kórház gyógyászati segédeszközökkel, kórházi ágyakkal, valamint ágyneműkkel való támogatását is.
Az elnök megemlítette továbbá a karácsonyi rendezvényüket is, amelyen már évek óta 540 hátrányos helyzetű óvodás és kisiskolás gyermeket lepnek meg színházi műsorral, illetve játékokkal.
Emellett minden esztendőben 900 adag gulyáslevest osztanak szét.
Tettek a szentek örökében
– Örömteli esemény volt számunkra, amikor 17 évvel ezelőtt a salgótarjáni kórház felvette a Szent Lázár nevet. Azonban azt a pillanatot sem feledjük el soha, amikor 2016 szeptemberében felavatták a „Szent Lázár feltámasztása” című szobrot a gyógyintézmény aulájában, amely Molnár Péter alkotása – kezdte szavait Sipos Ákosné.
Az elnök hozzátette, hisz abban, hogy a mű lelki, illetve erkölcsi hatása abban is megnyilvánul majd, hogy aki elmegy előtte, elgondolkodik azon, hogy igenis vannak szentek, akik hatalmas tetteket vittek végbe. És működik egy lovagrend, amelynek tagjai napjainkban is igyekeznek követni a szentek példáját, és szolgálni a bajbajutottakat.
Kiemelt fotó: Évről évre ételt osztanak Salgótarjánban a rászorulóknak
Archív fotó: Hüvösi Csaba, Nógrád Megyei Hírlap