Salgótarján

2018.03.09. 17:06

Negyed évszázada önzetlenül segítenek

A salgótarjáni Szent Ilona Kommenda 16 lovagtárssal és több önkéntessel működik már több mint huszonöt esztendeje. A tagok sokszor éjt nappallá téve, hétvégét nem ismerve, önzetlenül dolgoznak azon, hogy a rászorulók életét elviselhetőbbé, szebbé varázsolják. Kiemelt céljuk a szegények, a hajléktalanok, a hátrányos helyzetű gyermekek, valamint a fogyatékkal élők segítése.

Gerhát Karina

Örömteli nap volt a tagok életében, amikor 1991. szeptember elsején a helyi kórházban megtalálható Szent Lázár-kápolna létrejöttével Magyarországon az elsők között alakult meg újra Salgótarjánban a Szent Lázár Lovagrend Szent Ilona Kommendája – mondta el lapunknak Sipos Ákosné.

Határon túl

A Szent Lázár Lovagrend a határon túli magyarok sorsának javítását is figyelemmel kíséri. Évente több alkalommal szerveznek jótékonysági koncertet, amelynek teljes bevételét felajánlják a külhonban élőknek. Az ott ta­nuló magyar gyermekek iskoláját is segítették már, továbbá új templomok berendezéséhez is hozzájárultak.

Az elnök hozzátette, megalakulásuk óta számtalan nagy mennyiségű adomány érkezett hozzájuk a külföldi lovagrendek támogatásával. Ezek a küldemények a rászorultak, valamint a szükséget szenvedők megsegítését, támogatását szolgálták.

Feladataik közé tartozik többek között a krízishelyzetbe került személyek, illetve családok istápolása, továbbá a lehetőségek felkutatása az újrakezdéshez. A tárgyi adományok – bútor, lakás- és iskolai felszerelések, háztartási eszközök, ruha­neműk, lábbelik – útján van lehetőségük segíteni a társadalom szélére sodródott embereknek a vissza­illeszkedésben.

– A salgótarjáni Szent Lázár Megyei Kórházban, a Szent Lázár-kápolna folyamatos működési feltételeinek biztosításával kívánjuk segíteni a betegek lelki megerősítését és gyógyulását. Részt vállaltunk a Nógrád megyében – Balassagyarmaton, Pásztón és Salgótarjánban – működő gyógy­intézmények rehabilitációs osztályain lévő elavult eszközállomány – kórházi ágyak, járókeretek, rollátorok – modernizálásában is – mondta Sipos Ákosné.

Kifejtette továbbá, hogy havonta szerveznek ruha- és lábbeliosztást a salgótarjáni Egészségügyi és Szociális Központban, a raktárhelyiségükben, valamint megyénk több településén is – például Karancskesziben, Nemtiben, Ságújfaluban és Somoskőújfaluban. Rendszeresen juttatnak el mikrobusznyi mennyiségű adományt az ott élő rá­szo­rulók számára. Ennek köszönhetően egy-egy helyszínen több száz családnak tudnak ilyen módon segítséget nyújtani.

Kiemelt feladatuknak tekintik továbbá a Szent Lázár Megyei Kórház gyógyá­szati segédeszközökkel, kórházi ágyakkal, valamint ágy­neműkkel való támo­gatását is.

Az elnök megemlítette továbbá a karácsonyi rendezvényüket is, amelyen már évek óta 540 hátrányos helyzetű óvodás és kisiskolás gyermeket lepnek meg színházi műsorral, illetve játékokkal.

Emellett minden esztendőben 900 adag gulyáslevest osztanak szét.

Tettek a szentek örökében

– Örömteli esemény volt számunkra, amikor 17 évvel ezelőtt a salgótarjáni kórház felvette a Szent Lázár nevet. Azonban azt a pillanatot sem feledjük el soha, amikor 2016 szeptemberében felavatták a „Szent Lázár feltámasztása” című szobrot a gyógy­intézmény aulájában, amely Molnár Péter alkotása – kezdte szavait Sipos Ákosné.

Az elnök hozzátette, hisz abban, hogy a mű lelki, illetve erköl­csi hatása abban is megnyilvánul majd, hogy aki elmegy előtte, elgondolkodik azon, hogy igenis vannak szentek, akik hatalmas tetteket vittek végbe. És működik egy lovag­rend, amelynek tagjai napjainkban is igyekeznek követni a szentek példáját, és szolgálni a bajbajutottakat.

Kiemelt fotó: Évről évre ételt osztanak Salgótarjánban a rászorulóknak

Archív fotó: Hüvösi Csaba, Nógrád Megyei Hírlap

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában