2018.01.18. 11:49
Híressé tette a falut a fakanál
Európa-szerte híres volt az 1970–80-as években a mátrakeresztesi fakanál. A rendszerváltást követően aztán sok minden megváltozott, de ma is űzi még néhány család a háziipart.
A Tóthegyes út végén lakó Erdélyi Gyula sem adta fel a mesterséget. A fakanálgyártás múltjáról, jelenéről és jövőjéről beszélgettünk vele.
Mátrakeresztesen a fakanálgyártás az 1970–es években élte virágkorát. Akkoriban az Erdei Termék Vállalat (ETV) a faluban központi irodát, csomagolóüzemet, raktárat tartott fenn. Akkoriban szinte minden család kötődött valamilyen formában a fakanálkészítéshez.
– Jómagam családi hagyományként vettem át szüleimtől a fakanálgyártást – mondta az ötvenes éveiben járó Erdélyi Gyula. – A középiskola elvégzése után itthon maradtam, bedolgozóként folytattam. Nem volt nehéz, gyermekkoromtól mindig a műhelyben tébláboltam. Kezdetben jól ment minden, az ETV biztosította az alapanyagot, mi készre gyártottuk a terméket, szervezetten el is szállították. Európai hírű volt akkor a mátrakeresztesi fakanál!
Erdélyi Gyula hozzátette: Mátrakeresztesről akkoriban havonta százezerével vitték külföldre a terméket. Ma ennek jó, ha egynegyede készül. – A rendszerváltás után mindent megváltozott. Megszűnt a biztos helyi kenyérkereset, bár a lehetőség vállalkozás formájában továbbra is megmaradt. Ezt az idősebbek már nem vállalták, inkább megpróbáltak máshol munkát keresni, ami bizony nem volt könnyű. Ez komoly törést, némi hanyatlást hozott a keresztesi fakanálgyártásban. Én is kiváltottam az egyéni vállalkozói igazolványt, és maradtam… Ha valaki régen végigsétált a település utcáin, a rengeteg fűrész- és marógép sivításától volt hangos a környék. Ezt jó érzés volt hallani, mert tudtuk, mindenkinek van munkája. Most meg már csak elvétve sivítanak fel a gépek. Csend honol a faluban.
Erdélyi Gyula hozzátette: ma vállalkozóként tízen folytatják e tevékenységet, további tíz-húsz ember még bekapcsolódik a különféle munkákba. Ha nem is könnyen, de megélnek belőle.
– Manapság a termékeink 90 százaléka belföldi piacra kerül. Ha valaki itthon egy nagyobb bevásárlóközpontban vásárol, biztos lehet benne, hogy azt mi gyártottuk! Büszkék vagyunk arra is, hogy néhány éve a keresztesi fakanál bekerült a Nógrádi Megyei Értéktárba és nógrádikum lett.
Arra a kérdésre, hogy mit ölel fel a termékskála, elmondta: Mátrakeresztesen ma is különböző formájú és nagyságú, 16 és 50 centiméter közötti méretű fakanalakat gyártanak, de igény esetén akár egymétereset is készítenek.
– A kisebbeket a háztartásokban, a nagyobbakat a konyhákon használják. A fakanál mellett teflonkést és favillát is készítünk. Ami a jövőt illeti, egyre kevesebben vagyunk, hiszen ma a fiatalok a tanulmányaik után már máshol keresnek munkát. Mi, akik maradtunk, tovább csináljuk. Szerencsére van megrendelésünk, igaz, most már nehéz az anyagbeszerzés, az értékesítés, a piac felkutatása. Nem adjuk fel, a múlt is erre kötelez bennünket!