Üzleti partnerség

2023.11.07. 20:28

Elmélyítették Vietnám és Nógrád gazdasági kapcsolatait a salgótarjáni találkozón (fotók)

A Vietnámi Szocialista Köztársaság Magyarországi Nagykövetségének delegációja érkezett szűkebb hazánkba kedden azért, hogy egy üzleti információs napon vegyenek részt a Nógrád Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara salgótarjáni székhelyén. A résztvevő vietnámi és nógrádi vállalkozások képviselői számára lehetőség nyílt az ismerkedésre, illetve kapcsolatkötésre a két ország közötti, nagy múlttal bíró külkereskedelem fejlesztésének zászlója alatt.

Veres Edina

Nógrádi vállalkozások gyűjthettek információt a magyar-vietnámi gazdasági együttműködési lehetőségekkel és az üzleti környezettel kapcsolatban

Forrás: NKIK

Üzleti információs napot tartott kedden Salgótarjánban a Nógrád Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (NKIK), a Magyar-Vietnámi Üzleti Tanács, valamint a Vietnámi Szocialista Köztársaság Magyarországi Nagykövetsége. A program során nógrádi vállalkozások gyűjthettek információt a magyar-vietnámi gazdasági együttműködési lehetőségekkel, illetve az üzleti környezettel kapcsolatban.

Az esemény előzményeivel kapcsolatban dr. Tordai Péter, az NKIK elnöke elmondta, hogy a magyar kormány keleti gazdasági nyitás politikájának egyik állomásaként tavaly a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara delegációjának vezetőjeként üzletemberekkel látogathatott Vietnám fővárosába, Hanoiba.

– Az út rávilágított arra, hogy milyen óriási lehetőségek rejlenek a magyar-vietnámi kapcsolatokban, amelyek a múltban is jelentősek voltak. Egy mozgalmas napot követő üzleti vacsorán beszélgettünk arról Forintos Róberttel, a Magyar-Vietnámi Üzleti Tanács elnökével arról, hogy a vidéki kamarák hálózatában is meg kellene mutatni a két ország gazdasági kapcsolatainak továbbfejlesztésében mutatkozó lehetőségeket – fogalmazott dr. Tordai Péter, aki azt is elárulta: elhatározták, hogy a kitűzött cél elérése érdekében fórumokat szerveznek hazánk vidéki iparkamaráiban. Ezek közül az elsőt tartották kedden szűkebb hazánkban, ahol vietnámi és magyar cégek mutatkoztak be.

Sok kiaknázatlan lehetőség van még

A programról Nguyen Thi Bich Thao, Vietnám budapesti nagykövete is megosztotta gondolatait, amelyeket Le Trong Ha politikai tanácsos tolmácsolásában ismerhettek meg a megjelentek. A nagykövet elmondta, hogy a két ország közötti baráti kapcsolat és az együttműködés immár 73 éves múltra tekint vissza. Hozzátette: különösen örömteli a számukra, hogy öt évvel ezelőtt ezt a kapcsolatrendszert átfogó partnerségi szintre tudták emelni.

Azóta is nagyon jól működik és folyamatosan fejlődik a kétoldalú kereskedelmi kapcsolat, amely már meghaladta az 1 milliárd amerikai dollárt. Ezzel azonban nem elégedhetünk meg, hiszen látjuk, hogy sok még a kiaknázatlan lehetőség az üzleti életben Magyarország és Vietnám között 

– fejtette ki Nguyen Thi Bich Thao, aki arra is kitért, hogy éppen emiatt várták már a szűkebb hazánkban zajló eseményt, amely valóban jó alkalmat biztosított ahhoz, hogy a velük érkező vietnámi üzletemberek megismerkedhessenek és tárgyalhassanak közvetlenül a helyi vállalkozások vezetőivel annak érdekében, hogy feltárják az esetleges üzletkötési lehetőségeket.

Kiemelkedő számú vietnámi diák végzi felsőfokú tanulmányait hazánkban

A rendezvényt Forintos Róbert, a Magyar-Vietnámi Üzleti Tanács elnöke is megtisztelte jelenlétével. Beszédében említést tett arról, hogy a Stipendium Hungaricum ösztöndíjrendszernek köszönhetően újra kiemelkedő számú vietnámi diák végzi felsőfokú tanulmányait hazánkban. Hozzátette: azoknak a cégeknek, akik Vietnámmal szeretnének foglalkozni, érdemes lehet felkeresni ezeket a tanulókat a vállalati kapcsolatok kialakítása érdekében. Forintos Róbert ezután több, a Vietnámi Szocialista Köztársaságban tervezett fejlesztésről is beszámolt, illetve azokat a vállalkozók figyelmébe is ajánlotta. Beszélt például a 2024-ben kezdődő vietnámi gyorsvasút építésről, amely beruházás tervezett nagyságrendje 59 milliárd dollár. Emellett szót ejtett arról is, hogy az ország földje ritka földfémeket tartalmaz, amelynek kiaknázása várhatóan a következő években elkezdődik.

– Vietnámban nagyon erős a könnyűipar, annak forgalma azonban jelentősen visszaesett, hiszen a világ nagy felhasználói, azaz Európa és az Amerikai Egyesület Államok lényegesen kevesebbet fogyasztanak a gazdasági válságnak köszönhetően. Üzletemberként én egy ilyen helyzetben is a „rést” találom meg, tehát hogy Magyarország hogyan lehetne jó partnere a Vietnámból Európa felé irányuló kereskedelmi forgalomnak. A Magyarországon élő vietnámi vállalkozók jelentősen foglalkoznak ezzel, de lehet, hogy ebbe be kellene kapcsolódnia magyar cégeknek is – mutatott rá Forintos Róbert.

Erőfeszítéseket kell tennie a kihívások leküzdése érdekében

Ezt követően Tran Ngoc Ha első titkár, a Vietnámi Szociális Köztársaság Magyarországi Nagykövetség Kereskedelmi Irodájának vezetője méltatta Vietnám és Magyarország kereskedelmi kapcsolatainak elmúlt évekbeli dinamikusan fejlődését. A nagykövetség kereskedelmi irodavezetőjének szavait szintén Le Trong Ha politikai tanácsos fordításban hallhatták az egybegyűltek.

– A két ország közötti kétirányú kereskedelmi csere volumene 2017 és 2022 között 354 millió amerikai dollárról 1,2 milliárd fölé nőtt. Ez átlagosan évi 33 százalékos növekedést jelent. Vietnám Magyarországra elsősorban az elektronikai termékeket és alkatrészeket, gépeket, berendezéseket, szállító eszközöket és ezeknek alkatrészeit, valamint kávét exportál. Magyarországról elsősorban alapanyagok, azon belül is takarmányok, gyógyszerek, gyógyszeralapanyagok, valamint gépek és berendezések érkeznek importként – ismertette a kereskedelmi iroda tevékenységét Tran Ngoc Ha, aki arra is kitért, hogy 2023-ban a Magyarország és Vietnám közötti kétirányú kereskedelemre a Covid-járvány utáni időszak, valamint az orosz-ukrán fegyveres konfliktus is hatással volt.

A két ország közötti teljes import-export forgalom 2023 első kilenc hónapjába elérte a 688,5 millió dollárt, ami az előző év azonos időszakához viszonyítva 23,8 százalékos csökkenést jelent. Ebből a vietnámi export elérte a 317,8 millió dollárt, ami 28,4 százalékkal kevesebb, míg a Magyarországról érkező import pedig 370,7 millió dollár, ami 19,3 százalékkal kevesebb, mint egy évvel azelőtt

 – közölte a Vietnámi Szociális Köztársaság Magyarországi Nagykövetség Kereskedelmi Irodájának vezetője, aki hangsúlyozta, hogy mindkét félnek erőfeszítéseket kell tennie a negatív hatások okozta kihívások leküzdése, valamint a két ország közötti gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok előmozdítása érdekében.

Magyarországon hiány, míg Vietnámban bőség van munkaerőből

Mindemellett Tran Ngoc Ha beszédében azt is hozzáfűzte: a két ország még nem aknázta ki teljesen az egymás által kínált lehetőségeket. Vietnámnak erősségei között említett több mezőgazdasági terméket, úgymint kávét, a kesudiót, a borsot, a rizst vagy épp a tengergyümölcseit. Mint fogalmazott, ezeket Magyarország nem képes előállítani, így a belföldi piac igényeinek kielégítése szempontjából teljes mértékben az importtól függ.

– E termékekből a legtöbbet közvetítőkön és az európai uniós nagy forgalmazókon keresztül importálják, de miért ne importálhatnák ezeket a termékeket közvetlenül Vietnámból? – tette fel a kérdést Tran Ngoc Ha, aki arra is rávilágított, hogy a kétirányú kereskedelmet elősegítő egyik intézkedés a két ország közötti közvetlen üzleti kapcsolatok összeköttetése, megerősítése. Emiatt azt javasolta, hogy az eseményen megjelentek folytassanak információ cserét a vállalkozások összekapcsolása érdekében. Mint fogalmazott, a Vietnámi Ipari és Kereskedelmi Minisztérium, valamint a Vietnámi Kereskedelmi és Promóciós Ügynökség hivatalos oldalain és más üzleti kapcsolatok rovattal rendelkező weboldalaikon feltüntetik majd a magyar fél vételi, eladási és partnerkeresési igényeire vonatkozó információkat. Cserébe pedig csak azt kérné, hogy a magyar szervezetek, cégek viszonozzák ezt a gesztust a vietnámi vállalkozásokkal kapcsolatban.

Tran Ngoc Ha végül egy másik területet is említett, amely lehetőséget kínál az együttműködésre, ami nem más, mint a munkaerőpiac. 

Magyarországon jelenleg munkaerő hiány van, míg Vietnámban bőség van a szorgalmas és jól képzett munkaerőből. Készek vagyunk összekötő hídként segíteni a munkaerőt igénylő magyar gyárakat, cégeket Vietnám legnevesebb munkaerő beszállítóihoz, hogy jó munkaerőt tudjanak Magyarországra hozni 

– fejtette ki a Vietnámi Szociális Köztársaság Magyarországi Nagykövetség Kereskedelmi Irodájának vezetője.

Egy Vietnámban már sikeres cég is bemutatkozott

Ezt követően az üzleti információs nap résztvevői megtudhatták, hogy milyen segítséget kaphatnak a cégek és vállalkozások a partnerség kiépítéséhez Vietnám fővárosában, Hanoiban. Minderről Oláh Nikoletta, a Hanoi Magyar Nagykövetség külgazdasági attaséja számolt be, aki online kapcsolódott be a rendezvénybe és beszélt a megjelenteknek Vietnám gazdasági helyzetéről, valamint az üzleti és befektetési lehetőségekről. Ezután Magyarország Ho Si Minh-városi külgazdasági attaséja, Mosonyi Zsófia osztotta meg gondolatait az egybegyűltekkel, akik ezt követően egy olyan céget ismerhettek meg, amelynek már sikerült üzleti sikereket elérnie Vietnámban. A vállalkozás nem más, mint a Hungarian Water Partnership Nonprofit Kft., amelynek tevékenységét Horváth Zoltán ügyvezető igazgató ismertette részletesen. Az eseményen végül a megjelent cégek is bemutatkoztak néhány percben, majd az üzleti információs napot kérdések és válaszok zárták.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában