Álmatlanság nyáron

2024.08.15. 13:58

Nyári alvászavar okozhat magas vérnyomást – tudtuk meg a nógrádi természetgyógyásztól

Az emberek gyakorta panaszkodnak a nyári időszakban kialvatlanságra vagy álmatlanságra, ennek pedig számos oka lehet. Kovács Hetti, nógrádi természetgyógyász és egészségmentor elárulta, mik azok a tényezők, amik miatt jelentkezhet a nyári alvászavar, illetve arra is kitért, mit lehet tenni annak érdekében, hogy nyugodtabbak legyenek az éjszakáink.

Sipos Nina Vivien

A nyári hónapokban sokkalta hosszabbak a nappalok, mint az éjszakák, és gyakran még este kilenckor is világos van kint, ami könnyen megzavarhatja a szervezetünket. Ilyenkor ember legyen a talpán, aki könnyen ráveszi magát arra, hogy időben ágyba bújjon és el is tudjon aludni.  A jó alvás viszont feltétele az egészséges életmódnak, a jó közérzetnek, hiszen ekkor pihen meg a testünk és regenerálódik, valamint erőt gyűjt a következő napra. A nyári alvászavar azonban igen gyakori jelenség, tulajdonképpen egy tünet, amelyet számos tényező kiválthat, például a nem megfelelő táplálkozás, a magas hőmérséklet, a telefon képernyőjéből áradó kék fény vagy éppen a stressz.

A nyári alvászavar magas vérnyomást is okozhat
A nyári alvászavar magas vérnyomást is okozhat
Forrás: Illusztrációs fotó: Shutterstock

A magas hőmérséklet is okozhat nyári alvászavart

– A nyugtalan éjszakák esélyét a magas hőmérséklet mindenképpen növelheti. Nyáron annyira átmelegszik a levegő, hogy emiatt nem tudunk jól aludni. Ez hosszú távon nagy teher a szervezetre nézve, főleg ha valaki nem bírja rendesen megoldani a szellőztetést – tájékoztatott Kovács Hetti, salgótarjáni egészségmentor és természetgyógyász.

Hozzátette: éjszakra, amikor alszunk, sokkal hűvösebbnek kellene lennie a hálószobában, az ideális hőmérséklet 17-19 Celsius-fok között mozog. Ugyan ezt nem mindig tudjuk befolyásolni, mert lehet, hogy a levegő nem hűl le úgy estére, de esetleg ventilátorral, klímával vagy szimplán az ablak kinyitásával tudunk némi légmozgást csinálni az adott helyiségben.

Fontos a megfelelő táplálkozás

Kovács Hetti szerint könnyen jelentkezhet álmatlanság vagy alvászavar, ha nem megfelelően étkezünk. Mint elmondta: kiváltó ok lehet az, ha este nehéz, zsírdús ételt és túl sok szénhidrátot fogyasztunk, mivel így a regenerálódás nem tud végbemenni, a májunk pedig le lesz terhelve. Az utolsó étkezés és a lefekvés előtt legalább három-négy órának el kell telnie ahhoz, hogy a gyomorból kiürüljön a táplálék. Lehetőleg a vacsora komplex legyen, tartalmazzon megfelelő mennyiségű fehérjét, szénhidrátot és zsiradékot, illetve legyenek benne rostok is. A rossz alvás kockázatát növelik a magasabb glikémiás indexű, alacsony rosttartalmú, magas cukortartalmú finomított szénhidrátok is, tehát elsősorban az édességek, így ezek kerülendők.

Magas vérnyomást idéz elő a kialvatlanság

– Az alvászavar okozhat stresszt, magas vérnyomást, de akár még inzulinrezisztenciát is. Sok betegség mögött ott lapul a rossz alvás is, nem csupán a rossz étkezés. Az egészségünket csak rendszerben lehet jól működtetni, és az alvás egy kulcsfontosságú kérdés, ugyanúgy mint a táplálkozás és a mozgás. Ezek mind összetartoznak és függnek is egymástól – hangsúlyozta Kovács Hetti.

Kiemelte: ha nagyon súlyos a helyzet, és az alvászavar már rendszeres, illetve egyéb egészségügyi problémákat is eredményez, akkor javasolt orvoshoz fordulni, de emellett érdemes felkeresni egy természetgyógyászt is.

– Sok esetben egy tanácsadással, életmódváltással is meg lehet oldani ezt a problémát, de azt tudni kell, hogy nem egyik napról a másikra fog elmúlni a panasz. Semmiféleképpen sem az altatókat, a szintetikus szereket javaslom, hanem az életvitel váltással járó kitartó munkát, amely teljesen megszüntetheti a tüneteket és az alvászavart is – közölte a salgótarjáni egészségmentor.

Manapság már jó természetes kiegészítők és szerek vannak a gyógynövények világából, amelyek szintén segítséget nyújthatnak a jobb alvásban, például az illóolajok, köztük a levendulás, eukaliptuszos, kamillás és citromfüves aromájúak.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a nool.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában