2023.08.31. 06:00
Hány éven belül végzi el egy robot az ön munkáját?
Mi lehet a jövő sikerterméke? Mobiltelefon? Autó? Ingatlan? Ezek óriási üzletek, de eltörpülnek egy új termék lehetőségeihez képest.
Forrás: Shutterstock
A következő évtizedek átütő erejű fejlesztése a humanoid robot lesz – állítja Geordie Rose, a Sanctuary AI társalapítója és vezérigazgatója.
A vancouveri cég a Phoenix nevű humanoid robotot fejleszti, amely ha elkészül, meg fogja érteni, mit akarunk, felfogja a világ működését, és rendelkezik az utasításaink végrehajtásához szükséges készségekkel.
„A legnagyobb piac, amely valaha is létezett az üzleti élet és a technológia történetében, az maga a munkaerőpiac. Erre koncentrálunk." – mondja.
És pontosítja is a kijelentését: „Hosszú utat kell még megtenni onnét, ahol ma tartunk."
Rose nem hajlandó pontos időkeretet megjelölni, hogy mikor lehet majd egy robot a házában, aki/ami mos vagy kitakarítja a fürdőszobáját. De sokan azt tartják a robottechnológiai ágazatban, hogy ez tíz éven belül is megtörténhet.
Világszerte több tucat cég dolgozik a technológián
Az Egyesült Királyságban a Dyson mesterséges intelligenciába és a háztartási feladatokat célzó robotikába fektet be.
A piac talán legnagyobb cége, Elon Musk tulajdonában lévő cége a Tesla.
Ők az Optimus humanoid roboton dolgoznak, amely Musk szerint néhány éven belül a nagyközönség rendelkezésére állhat.
Meglátjuk, hogy ez így lesz-e. Most annyit biztosan lehet állítani, hogy a mesterséges intelligencia terén mostanában elért elképesztő eredmények azt is jelzik, hogy felgyorsulhat a humanoid robotok fejlődése.
„Tíz év abban az ütemben, ahogy ma a technológia fejlődik, egy örökkévalóságnak számít. Minden hónap új fejleményeket hoz a mesterséges intelligencia világába, és ezek alapvető változások – mondja Rose, aki elméleti fizikát tanult és korábban kvantumszámítási céget alapított.
A mesterséges intelligencia iránti általános érdeklődés tavaly év végén lobbant fel, mikor nyilvánosságra hozták a ChatGPT-t. A chatrobot azon képessége, hogy mindenféle területről hasznos szövegeket és képeket generál, befektetési hullámot indított el az AI-technológiába.
De az olyan mesterséges intelligencia kifejlesztése, amely lehetővé tenné egy emberszabású robot számára, hogy hasznos feladatokat hajtson végre, más és még nehezebb feladat.
A ChatGPT-vel és riválisaival ellentétben ugyanis a humanoid robotoknak mozogniuk kell a fizikai világban, és azt is meg kell érteniük, hogy az adott környezetben-világban lévő objektumok hogyan kapcsolódnak egymáshoz.
Amik az embernek egyszerű feladatok, azok ma a humanoid robotok fő bravúrjai
Például egy projektben a Sanctuary Phoenix robotja műanyag zacskókba csomagolta a ruhákat egy kanadai bolt hátsó szobájában.
„Ez olyan feladat, ami egy mesterséges intelligencia által vezérelt robotikai rendszerben sok különböző, összetett problémát érint, mivel a táskák hajlékonyak, átlátszóak és van egy darabjuk, ahol kinyílnak.”
„A manuális kinyitás után el kell engednie az egyik kezével a zacskót, majd be kell tennie valamit” – magyarázza Rose.
„Egy ilyen mozgássor elvégzése valójában nagyon-nagyon nehéz feladat a robotoknak” – teszi hozzá. Ha így nézzük, a mai humanoid robotok sokkal kevésbé tűnnek félelmetesnek, mint egyes hollywoodi társaik.
A Sanctuary-nak kidolgozott rendszere van a Phoenix képzésére olyan konkrét feladatokra, mint például a táskacsomagolás. Filmre veszik egy adott teendő végrehajtását, majd digitalizálják az egészet.
Ezeket az adatokat egy virtuális környezet létrehozására használják, amely szimulálja az összes objektumot, azok fizikáját, beleértve a gravitációt és az ellenállást.
A mesterséges intelligencia ezután a virtuális környezetben gyakorolhatja a feladatot. Milliószor próbálkozhat, és mikor a fejlesztők úgy gondolják, hogy elsajátította a teendőket a virtuális világban, akkor a valóságban is kipróbálhatja magát.
Ily módon képezték ki Phoenixet 20 különböző szerepre.
Rose úgy látja, hogy ez a humanoid robotok útja – olyan konkrét feladatok elsajátítása, amelyekkel hasznosak lesznek a való életben.
A vezérigazgató szerint például hatalmas kihívás megvalósítani, hogy a robotok tapintási érzéket kapjanak, mert tudniuk kell, mekkora nyomást kell kifejteniük egy adott tárgyra.
„Nekünk, embereknek van erre képességünk körülbelül egymilliárd éve... Sok nehéz tanulnivaló vár még a gépekre” – mondja.
Digitália
- Magyarul is beszélő, valódi robotkutyával találkozhatunk az ingyenes hazai eseményen
- Az otthoni rehabilitációt segíti a mesterséges intelligenciával működő hazai fejlesztés
- Nő lett Magyarország első űrorvosa
- Magyar nőket érintő Motherless-botrány: ezt tehetjük a lesifotók ellen
- Vakok újra látnak – hatalmasat lépett a Science Corporation