2019.04.26. 12:19
Állítólag csaláson kapták a Huawei mobil kameráját
Tényleg jó az új P30 Pro kamerája, de akár úgy is gondolhatták, a felhasználóknak legyen még a valóságnál is jobb.
Forrás: Shutterstock
Átverés szaga van a hamisságnak, amire a népszerű Android Authority hívja fel a figyelmet.
Megesett már hasonló ügyeskedés a készülékkel
Kínos ügy volt: az új prémium modell, az igencsak felárazott P30 Pro kamerájával kapcsolatban még a márciusi megjelenés előtt tíz nappal a Huawei marketingigazgatója, Clement Wong „véletlenül” kibökte az Android Centralnak, hogy a mobil úgynevezett szuperzoom kamerával jön, ami lenyűgöző, tízszeres optikai (!) nagyítást tud.
Aztán hamarosan kiderült, az illusztrációként szolgáló képeket nem is Huawei mobillal készítették.
Mesterséges intelligenciával hekkelik a képet?
Ha igaz az újabb kellemetlen hír, már csak azért is kár a nem éppen egyenes módszerek alkalmazásáért, mert a P30 Pro mindenféle praktika bevetése nélkül is jó fotókat készít, nyilván nem véletlenül tartja a legjobbnak a DxOMark sem.
De az Android Authority cikke szerint a valóságot a gyártó tovább polírozza a kamera mesterséges intelligenciájának hamiskás alkalmazásával.
Szerintük a kamera Moon Mode, azaz Hold mód bekapcsolásakor a kiváló zoom valóban elképesztően közel hozza az éjszaka fotózóknak az égitestet, s tényleg a mobilfényképezés kategóriájában egészen szokatlanul éles és nagy fotó készül, csakhogy…
Csakhogy állítólag bedolgozik a telefon mesterséges intelligenciája, egészen pontosan beazonosítja a Holdat, s adatbázisból (előképekből?) azt a részt is berajzolja, amit a kamera adott esetben nem is „lát”. Az Android Authority publikálta, hogy egy bizonyos Wang Yue által végzett, s a Zhihu-n közzétett vizsgálatok szerint a Huawei P30 Pro az adott esetben ténylegesen hiányzó, avagy kitakart képrészleteket is „berajzolja” az elkészített képbe.
Más szóval: a Hold üzemmód nem fotóz, hanem a mi általunk exponált kép és a mesterséges intelligencia által összerakott hibridet állít elő.
A Huawei válaszolt a vádaskodásra
Jelenleg ott tart a dolog, hogy a Huawei elutasítja és tagadja – vagy, ha úgy tetszik, teljesen másként értelmezi – a vádat.
Az Android Authority-nak küldött levelükben rámutatnak, hogy a Moon Mode éppen úgy működik, mint a többi MI (AI) technika, azaz felismeri és optimalizálja a képeken belüli részleteket, hogy segítsen jobb fotókat készíteni.
Levelük szerint ez semmilyen módon nem helyettesíti a képet – ami egyébként is irreális méretű tárhelyet igényelne, mivel a mesterséges intelligenciájuk ezerháromszáznál több tárgyat ismer fel. A készülék gépi tanulással felismer, optimalizál, javítja a részleteket, mint például az alakzatokat, a színeket és az alacsony fényforrásokat.
Borítókép: Shutterstock