2019.02.25. 06:00
Ártalmas alkalmazásokat találtak a Microsoft áruházában
Azért aggasztó az eset, mert az elvileg ellenőrzött, jogszerűen működő Microsoft Store-ban, a hivatalos weboldalon tűntek fel a károkozók.
Forrás: Shutterstock
Ráadásul a Symantec olyan rosszindulatú alkalmazásokra bukkant, amelyek önálló Windows 10 programként települnek, mintegy az operációs rendszer részeként.
Az amerikai székhelyű adatvédelmi cég még januárban nyolc kriptobányász szoftvert talált a Microsoft Store-ban, amely a felhasználók tudta nélkül Monero kriptovaluta bányászatára használta a számítógépük szinte minden erőforrását, adatforgalmát.
Változatos programokról van szó: akad közöttük számítógép és akkumulátor optimalizáló, netes kereső és böngésző, videóletöltő és VPN.
Ugyan három fejlesztő, a DigiDream, az 1clean és a Findoo készítette ezeket, de a Symantec a működésük hasonlóságából arra következtet, hogy mindegyik azonos személy vagy csoport munkája.
A felhasználók a Microsoft Store-ban az ingyenes alkalmazáslistákon keresztül juthattak el ezekhez az alkalmazásokhoz.
A bányászok folytatják
Bár nem tudni, hányan töltötték le a programokat, sokat mondó, hogy csaknem ezerkilencszáz értékelés jelent meg alattuk a Store-ban. (Nem mintha a minősítéseket nem lehetne meghekkelni, s a sok kedvező értékeléssel is átverni a felhasználókat.)
A Symantec tájékoztatta a Microsoftot és a Google-t a csalárd alkalmazásokról. A Microsoft kitakarította a boltjából, a Google pedig a bányászati javaScriptet távolította el a Google Tag Managerből (azaz a Google Címkekezelőből).
Úgy tűnik, az illegális kriptovalutát bányásztató bűnözők utána sem hagytak fel ennek a pénzkereseti lehetőségnek az alkalmazásával.
Mit tehetünk az ilyen támadások ellen?
Azon kívül, hogy minőségi vírusvédelmet, s lehetőleg tűzfalat is telepítünk a PC-re, nem sokat.
A legjobb, ha rendszeresen készítünk külső fizikai hordozóra vagy felhőbe mentést a számunkra fontos adatokról. Így a Windows esetleges kényszerű újratelepítése csak bosszúsággal járhat, az adataink megmaradnak.
Borítókép: Shutterstock